Öne Çıkanlar Akçakoca Otomobil maza Düzce muhtar adayı

Bu haber kez okundu.

AKÇAKOCA İÇİN YENİ YASAKLAR GELDİ. İŞTE LİSTE

Akçakoca İlçe Olağanüstü Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Kaymakam Vekili Onur ŞAN Başkanlığında Kaymakamlık Toplantı salonunda gündemdeki konuları görüşmek üzere 12.11.2020 Perşembe günü saat 14:30 da toplanmıştır. 
Yapılan toplantı neticesinde;

    
    GÜNDEM

Koronavirüs  (COVID-19)  Pandemisi

    KARAR
        
İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir.
Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır. 
Bu nedenle 12 Kasım 2020 Perşembe gününden itibaren;
1)    Maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu M.Servet Bilge Sokak (PTT sokağı), Liman Sokak (Ayakkabıcılar Sokağı), Sandal Sokak (Vergi Dairesi Sokağı), Misafir Sokak (Şemsiyeli Sokak), Cumhuriyet Meydanı, Beşyol Mevkii, Çuhallı Camii Karşısı, Hükümet Konağı ve çevresi, bunlarla bağlantılı olan cadde ve sokaklar ile tüm pazaryerlerinde (salı ve cuma pazarı ile yukarı mahalle pazarı), otogarda, ATM önlerinde ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilmesine,

2)    İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı olmak üzere;
a.    Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 3.150,00 TL,
b.    Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 392,00 TL, idari para cezası uygulanmasına,
c.    Maske kullanım kurallarına aykırı hareket eden vatandaşlarımıza Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi uyarınca kolluk kuvvetlerince 900 TL idari para cezası uygulanmasına,
d.    Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesine,
e.    İşyerleri ve firmalar hakkında ilgili mevzuat uyarınca gerekli yaptırımların uygulanmasına,

Alınan kararların Kaymakamlık, Belediye ile İlçe Sağlık Müdürlüğünün internet sayfalarında ilan edilmesine ve sosyal medya hesaplarından paylaşılmasına, İlçe Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yerel basında duyurulmasına; İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. maddeleri uyarınca, 12.11.2020 tarihinde oybirliği ile karar verilmiştir.


    Oy birliği ile karar verilmiştir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.