Öne Çıkanlar Akçakoca postasında yorum vakti yalı mahallesi Türkiyede yeni bir anayasa yapılmasının bir zaruret ve mecburiyet olduğunu belirterek taziye Anadolu otoyolu

Bu haber kez okundu.

Akçakoca’da “ Deniz temizliği “ paneli düzenlendi
 Meclis salonunda gerçekleşen panelde konuşan Düzce Üniversitesi Biyolojik çeşitlilik Uygulama ve Araştırma merkezi müdürü (DÜ-BİYOM)  Deniz Yağlıoğlu, katılımcılara teşekkür ederek,’’ Panelimize hoş geldiniz.  Deniz temizliği hakkında düzenlemiş olduğumuz bu panel bu sene ki 4. Panelimiz. Daha önce de ormanlarımızın çeşitliliği ve evsel atık konusunda 3 panel gerçekleştirdik. Bu panellerin Akçakoca’mızın gelişimi ve geleceğine yönelik katkı veren paneller olmasını temenni ediyorum’’ dedi.

 Yağlıoğlu’nun konuşmasından sonra Denizi kirletici unsunlar hakkında DÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Şerife Gülsün Kırankaya, İnsanoğlunun var olduğu yaklaşık 7 milyon öncesinden beri başta beslenmek üzere pek çok bakımdan denizlere ve okyanuslara bağımlı olmuşuzdur. Dünya nüfusunun yarısından fazlası deniz ve okyanusa yakın bölgelerde yerleşim olmuştur. Bu nedenle yaşam koşullarının değişmesi ve artan nüfus denizler üzerinde etkileri olduğunu söyledi.


yapılan tespitlere göre kırsal alanların yaklaşık yüzde 20 sini kaybedildiğini belirten Kırankaya, bu kayıplarının nedeninin ise  “İnsan topluluklarının denizlerde sebep olduğu bir takım sorunlar vardır. Bu sorunlar Habitat bozulması ve kirletilmesi, habitat tahribatı (Deniz dibinin taranması, çökelti birikimi), Aşırı avcılık ve tahrip edici balıkçılık uygulamaları, yabancı türlerin ortama sokulması, küresel iklim değişiklerin bağlı sorunlar ( su sıcaklığının yükselmesi ) “ olduğunu ifade etti.

Deniz kirlenmesinin başlıca unsurlara değinen Kırankaya, Kıyılarda bulunan yerleşim yerleri, çeşitli hava ve deniz yolu taşıtları bunlardan kaynaklı kirlilikler, denizlerde petrol veya kimyasal madde taşıyan tankerlerin sebep olduğu kaza veya boşaltma nedeniyle oluşan kirlilikler, Dolaylı yollarla deniz kirliliği ve kasıtlı olarak yapılan kirlilikler unsurlar yer almaktadır’’ dedi.

Kırankaya, “Günümüzde artık bu kirlilik geç de olsa fark edildiğini pek çok ülke yeni çevre kurallarını bu faktörü göz önüne alarak düzenleme yapıyor” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

DÜ Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arif Güngör,  ‘Deniz kirliliğinin deniz turizmi üzerine etkileri’ üzerine konuşma yaptı. Güngör,   Deniz kirliliğinin, su sporları, su ürünleri, kruvaziyer turizmi ve yat turizmi üzerine dolaylı olarak etkiletmekte olduğunu söyledi.

-“İstanbul’da denize girilmiyor”

Güngör, deniz kirliliğinin turizm üzerinde etkisine örnek vererek, ‘’ İstanbul’da ne yazık ki 10 milyon kişi denize girmek için yüzlerce kilometre yol gidiyor. İstanbul’da denize girilebilecek yer çok az.  Böyle bir kaybı var İstanbul’un. Akçakoca’da da denizin temiz tutulması önemli. Küresel ısınma nedeniyle ileriki dönemlerde güneyde var olar turizm artık kuzeye doğru bir kayma olacaktır. Bu konuda da Akçakoca önemli bir turizm ilçesi. Burada da denizlerin korunması ve temiz tutulması gerekir. Akçakoca turizm açısından bir fırsat doğacaktır” diye konuştu.

 Konuşmalarının ardından panel son buldu.

 

 

.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.