Öne Çıkanlar son dakika haberi Düzce MHP aday polis

Bu haber kez okundu.

DOKTORLAR “SESLERİNİ DUYURMAYA” ÇALIŞTI

14 Mart’ı Tıp Bayramı dolayısıyla Akçakoca Devlet Hastanesinde görev yapan doktorlar basın açıklamasıyla seslerini duyurmaya çalıştılar.  

Hastane önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, doktorlar,  mesleğin zorluklarının yanı sıra  sağlıkta şiddet ve özlük hakları olmak üzere hekimlerin sorunlarının çözümüne ilişkin somut adımlar atıldıklarını görmek istediklerini ifade ettiler.

Doktorların yaptığı basın açıklaması şu şekilde:

Basın açıklaması

Kıymetli Vatandaşlar,

Biz hekimler bulunduğumuz konuma zorlu sınavları aşarak, okuyarak, dirsek çürüterek, nöbet tutarak, gençliğimizi harcayarak, mesleğe adımımızı attığımız ilk andan itibaren fiziksel ve ruhsal olarak yıpranarak geldik. Bizler, mesleğimizin gereği olarak, gece, hafta sonu, tatil, bayram, seyran demeden çalışmayı ve fedakarlığı hayat tarzı haline getirmiş, insanların sağlığı için kendi sağlığını riske sokmaktan çekinmeyen insanlarız. Sosyal, ekonomik ve kültürel konumu ne olursa olsun, sağlığı bozulan ya da sağlığından kaygı eden herkesin bilgisinden, becerisinden ve tecrübesinden yararlanmak istediği insanlarız. Sahip olduğumuz bu nitelikleri insanların yararına sunmak görevimizdir. Bizden medet uman insanlara merhamet ve iyi niyet beslemek mesleğimizin en temel ilkesidir.

Bununla birlikte, ülkemizdeki sağlık sisteminde biz hekimlere yüklenen ve her gün ağırlığı artan yük, taşıyabileceğimiz sınırı çoktan aşmıştır. Bu ağır yük, sadece bakılması gereken çok fazla sayıdaki hastadan, uzun çalışma saatlerinden ve kötü çalışma koşullarından ibaret değildir.

Horlanmanın, örselenmenin, tehdit altında çalışmanın yüküdür!

Fedakârlık ve iyi niyetin kötüye kullanılmasının, ülkece kıymet bilmezliğin yüküdür! Unutulmasın ki, halkımızın sağlığı, sağlık hizmetini sunan hekimlerimizin liyakatli olmalarının yanında, fiziksel ve ruhsal olarak zinde olmalarına ve işlerini severek yapmalarına da bağlıdır. Halbuki hekimlerin çoğu zindelik ve motivasyon şöyle dursun, neden bu mesleği seçtiğini sorgular ve işini hevessiz yapar duruma gelmiştir. Birçok meslektaşımız bıkkın ve küskündür. Geldiğimiz vahim noktada her yıl binlerce hekim yurt dışına çıkmakta, kamudan ayrılmakta, riskli ve nitelikli sağlık hizmetlerini sunmaktan kaçınmaktadır. Oysa bugün hoyratça harcanarak ziyan edilen hekimler,

ülkemizin en büyük zenginliklerindendir. Bu zenginliği yok saymak ve müsrif bir biçimde tüketmek ülkemize yapılan en büyük kötülüklerdendir.

Bizler sorunlarımız hakkında sadece tepkisel tavırlar takınmak yerine yapıcı ve çözüm odaklı çalışmayı sorumluluğumuzun gereği sayıyoruz. Bu açıklama da bir tepki ya da serzenişin ifadesi olmaktan ziyade, milletimize ve devletimize sevgimizin bir tezahürü olarak “uyarı” niteliği taşımaktadır. Zira, bu mesele hekimlerle sınırlı olma halini çoktan aşmış, sağlık sistemimizi çökertmeye doğru ilerleyen bir çığ halini almıştır.

Sorunları çözme mercii olan başta siyasetçiler ve kurum yöneticileri olmak üzere, sorumluluk hisseden herkese çağrı yapıyoruz. Biz hekimlere kulak verin!

Kıymetli vatandaşlar,

Bugün 14 Mart  2022, bağımsızlık ve mücadele sembolü Tıbbiyeli Hikmet’in ruhunu yaşatan, yurduna ve milletine sadakatle bağlı Türk hekimlerinin bayramı olan  gün.Bu günün mevcut kötüye gidişin tersine döndüğü bir milat olmasını temenni ederken ;Sayın Cumhurbaşkanı’nın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ve Sağlık Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde  başta sağlıkta şiddet ve özlük hakları olmak üzere hekimlerin sorunlarının çözümüne ilişkin somut adımlar attığını görmek istiyoruz.

Saygılarımızla

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.