Öne Çıkanlar son dakika haberi MHP Düzce aday Şizofreni hastası tedirgin etti

Bu haber kez okundu.

Düzce Valisi Atay Akçakoca’ya Neden Bu Kadar Uzak?

İlimizin valisi yerel basından neden bu kadar uzak duruyor?..

Düzce valisi sayın Cevdet Atay göreve geldiği tarihten itibaren Akçakoca’yı defalarca ziyaret etmesine karşın, bir kez olsun Akçakoca basınıyla bir araya gelme nezaketi göstermedi.

Vali Atay, Akçakoca’ya sanki gizlice gelmeyi tercih edermiş gibi ilçe ziyaretleri öncesinde, yerel medya mensuplarını haberdar etmediği gibi, herhangi bir bilgilendirmede bulunma gereksinimi de duymuyor.

Bundan önce Düzce’de görev yapan tüm valiler Akçakoca’ya geldiklerinde mutlaka yerel medya mensuplarıyla bir araya gelir, gerek sebebi ziyaretleri hususunda gerekse de diğer birçok konuda değerlendirmelerde bulunurlardı.

Sayın Düzce Valimiz Cevdet Atay’ın basınla bir araya gelmeyi tercih etmemesinin altında ne gibi sebepler olabilir ki!.. Öncelikle bu tür temasların nedeni birbirimizi görmek isteyip istememekten ziyade kamuoyunun olan bitenden haberdar olmasını sağlamak gibi ulvi bir dayanağı var.

Vali bey ya da başka mülki amirler basın mensuplarıyla bir araya gelmeme keyfiyetine asla sahip değillerdir. Keza kamu yöneticilerimiz kişisel tercihlerine göre değil makam ve mevkilerinin kendilerine yüklediği asli soruumluluklara göre hareket etmeliler.

Bir kamu idareci kişisel olarak madyayı sevmeyebilir. Habercilerle bir araya gelip onlarla zaman geçirmek istemeyebilir. Keza aynı şekilde medya mensupları da her fırsatta kamu ifdarecileriyle otuırup laflamak için can atmazlar ama iki tarafı da birbirine yaklaştıran şey kamuoyuna karşı taşıdıkları sorumluluklarıdır.

Vatandaş, bir valinin ya da bir diğer kent yöneticisinin ilçemize neden geldiğini, bu gelişin altında yeni projeler ve hizmet aktarımlarının olup olmadığını merak eder. Dolayısıyla bu tür ziyaretleri takip eden basın mensupları vatandaşın bu beklentisini bir ölçüde karşılamak üzere, yani vazifelerini yapmak üzere bu görüşmeleri yaparlar. Emin olunuz ki basın mensupları boş lakırdılarla geçecek toplantıları bırakın Vali ya da bir başka kamu idarecisiyle yapmayı Reis-i Cumhur bile olsa yapmak istemezler. Dolayısıyla basın ve mülki idareciler arasındaki temas ve görüşmelerin tamamı, keyifler öyle istediği için değil, kamuoyunun haber alma özgürlüğüne duyulan saygı ve mesleğin etik ilkelerinin omuzlarımıza yüklediği sorumluluk nedeniyle yapılmaktadır.

Düzce Valisi sayın Cevdet Atay’ın Akçakoca’ya her gelişini ilçe basını dolaylı yollardan öğrenme şansına sahip oldu. Valilik basın bürosunun bir katkısı olmadan edinilen bilgilere rağmen maalesef Vali beyle sağlıklı röportajlar yapılamadı.

Vali Atay’ın son bir yılda ilçemize yaptığı ziyaretlere baktığımızda varsa yoksa Vilayetler Birliği eliyle yaptırılan konakların yapım işlerini denetlemekten ibaret. Oysa Akçakoca’da Vilayet yöneticilerini ağırlayacak binaların yapılması kadar önemli olan birçok sorun var.

Vatandaşların merak ettiği bazı Devlet projeleri ne aşamada? Afet yardımları ve benzeri destekler hangi aşamada? Akçakoca’nın yeni balıkçı barınağı, mahmuzlar, yeni hastane, sağlık ocakları, sağlık kurumlarında hekim yetersizlikleri, tamamlanmamış çevre bağlantı yolu ve bunlar gibi onlarca cevap bekleyen soru orta yerde dururken, her fırsatta Vilayetler Birliği Konaklarının önünde hatıra fotoğrafları çektirmek midir doğru olan?

Sayın Valinin kafasında neler var onu öğrenmek için basının kendisine soru yöneltmesi kadar kendilerinin de bu konuda biraz daha gayretli ve basınla arasındaki mesafeyi biraz daha kısaltmasına ihtiyaç var. Ve bu ihtiyaç bir şahsi tercih meselesi değil kurumlar arasında olması zaruri mesleki sorumluluk gereği karşılanmalıdır. Hem de hiç vakit kaybetmeden.

.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.