OSB'ler ile ilgili olarak mevzuat oluşturma kapsamında 4562 sayılı Kanun 15.04.2000 tarihli ve 24021 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanunda OSB'ler; “Sanayinin uygun görülen alanlarda yapılanmasını sağlamak, çarpık sanayileşme ve çevre sorunlarını önlemek, kentleşmeyi yönlendirmek, kaynakları rasyonel kullanmak, bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanmak, sanayi türlerinin belirli bir plan dahilinde yerleştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla; sınırları tasdik edilmiş arazi parçalarının imar planlarındaki oranlar dahilinde gerekli idari, sosyal ve teknik altyapı alanları ile küçük imalat ve tamirat, ticaret, eğitim ve sağlık alanları, teknoloji geliştirme bölgeleri ile donatılıp planlı bir şekilde ve belirli sistemler dahilinde sanayi için tahsis edilmesiyle oluşturulan ve bu Kanun hükümlerine göre işletilen mal ve hizmet üretim bölgeleri” olarak tanımlanmıştır.

 Tanımımızı yaptık şimdi sadede gelelim. Kalkınma Akçakoca’da başlı başına bir sorun. Turizmle ne kadar kalkınacağımız belli. Tarım ise işsizliği azaltması gereken sermaye birikimini sağlayacak ölçüde değil. Bize gereken sürdürebilir bir istihdam sağlayacak, ekonomik krizlerden turizm ve tarıma oranla daha az etkilenecek özellikle genç işsizliğini azaltmaya yönelik işletmelerin kurulmasıdır. Şüphesiz ki Organize Sanayi Bölgesi olmamız bu bağlamda yalnız ve güzel ilçemiz için hayati önem arz etmektedir. OSB’nin kurulmasıyla çeşitli bölgelerde, kenar mahallelerde yayılmış olan konfeksiyon-triko atölyelerinde 12 saat sigortasız çalışan gençler daha iyi koşullarda çalışabilecek, yeni iş imkanlarının yanında çalışma koşulları da iyileşecek. Kar etmenin yanı sıra , sanayicisinin birbiriyle rekabet edebildiği, kaliteli, uygun fiyatlı enerji temini ve alt yapı hizmeti götürme hedefinde olması dolayısıyla daha en başta avantajlı konumdadır.

OSB alanları bu üstünlükleri ile ülke ve kamu lehine yararlar sağlarken yatırımcılara da önemli avantajlar sağlamaktadır. Bunların başında sanayiye özgü yol, elektrik, doğal gaz, su, atık su ve arıtma tesisleri gelmektedir. Başta ruhsat maliyetlerinin diğer alanlara nazaran önemli derecede ucuzluğu ve basit oluşu bir başka önemli avantajdır. Ayrıca Hükümetin 18-29 yaş işçilerin sigorta primlerini yatırması ile girişimcilik artması ve artık daha çok genç istihdam edilmeye başlanması da genç işsizliğini azaltmakta girişimcilerin daha da cesaretlenip yeni yatırımlar yapmasına olanak sağlamaktadır.

 İş­siz­lik yok­sul­lu­ğun, su­çun, po­li­tik is­tik­rar­sız­lı­ğın, psi­ko­lo­jik prob­lem­le­rin art­ma­sı­na ve sağ­lık stan­dart­la­rı­nın düş­me­si­ne ne­den olur. Ayrıca istatistiklere bakıldığında işsizliğin yüksek olduğu dönemlerde suç oranlarının yükseldiği gözlemlenmiştir. Uyuşturucu madde bağımlılığı malumumuz ülkede gittikçe artmaktadır ve işsizlik bunda en büyük etkenlerden birisidir. İşsizliğin verdiği sıkıntılı ruh hali, kendi ve (varsa) geçimini sağlamakla yükümlü olduğu insanların geçimini sağlayamama vb. gibi nedenler toplumsal huzurun bozulmasına yol açar. Aile içi şiddet, hırsızlık, dolandırıcılık, uyuşturucu kullanımı gibi sonuçları vardır.

  OSB’nin ilçemiz açısından önemi gayet açıktır ancak bazı insanlar nedense saçma ve mantığa sığmayan nedenlerle OSB kurulmasından rahatsız oluyorlar. Zaten kurulması zor olan ; öncelikle kamu yönetiminin, devletin her kademesindeki bürokrasi kadrolarının, siyasi partilerin, üniversitenin, esnafların, medyanın, sivil toplum örgütlerinin ve tüm halkımızın desteğine ihtiyacı olan bir şeyin çözümünde rol almamak bile olumsuz etkiye sahipken bu kişilerin tam tersi görüşte olması sosyal medya tabiriyle trollük değildir de nedir? Bazı insanların (ki bunların tuzu kurudur) göz zevki, toplumsal sorunlardan daha önemlidir.

 Bazı insanlar rakibinin başarısını kendisinin de yararına olsa bile çekemeyecek derecede hırslıdır. Kimisi her şeyi kendi kurallarına göre olmasını ister, aksi takdirde pire için yorganı yakmaktan çekinmez. İşsizlikten kaynaklanan sorunlardan(aile içi şiddet,uyuşturucu,hırsızlık vb..) en çok şikayet edenlerin başını bu insanların çeker ve bu insanlar ‘’biz ettik, biz bulduk’’ özeleştirisini yapamazlar. Evet, gerçekten işsizlikten daha önemli sorunlar var!!!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner236