BENİ AKÇAKOCAYA ALLAH GÖNDERDİ…
 BENİ AKÇAKOCAYA ALLAH GÖNDERDİ…

1970 yılından itibaren aktif ticaretin içinde bir isim o. İstanbul’dan Akçakoca’ya otobüsle gelen, şehir merkezinde dolmuşlarla seyahat eden bir gönül adamı. Aziz nesinin Türk milletinin % 60 şı aptaldır deyimine” Ben Aziz Nesini mahkemeye vereceğim. Benden daha aptal bir adam mı vardı ki Akçakoca ya milyonlarca dolar yatırım yaptım” dediği halde yeni bir dev yatırıma imza atmaya hazırlanacak kadar Akçakoca sevdalısı.52 yaşına kadar çekmediği sıkıntının yaşamadığı çilenin on katını Akçakoca da yaşadığını söylediği halde ”Sevgi Vermektir. Bir kişi sevdiği evladı ve vazgeçemedikleri için neleri veriyorsa Bende Akçakoca için her şeyimi vermeye hazırım” diyecek kadar gönlü dolu hoş bir insan. O bir gönül Zengini; Evet Sky Tower oteli kurulduğu günden bugüne ”Akçakoca Esnafına direkt olarak kestiğimiz fatura 20 milyon(Eski parayla Trilyon) Akçakoca lı çalışanlara ödediğimiz para ise yaklaşık 10 milyon(Trilyon)” diyerek ilçeye yaptığı küçük katkıda mütevazı davranacak kadar samimi bir Akçakoca sevdalısı.

1970 Yılından bu yana gecesini ve gündüzünü çalışarak geçiren E 7 şirketler gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Akçakoca ya Sky Tower gibi bir otel 70 milyon dolar yatırımla gerçekleştiren Zekayi Aydeniz e dünü bugünü yarını siz sevgili okuyucularımız için sorduk.

Akçakoca Postası: Zekayi Akdeniz kimdir bize kendinizi tanıtır mısınız?

Zekayi Aydeniz: 1960 Gaziantep de doğdum. Babam Nizipli. 10 yıl boyunca ayakkabı işi yaptık. Allah kani kani rahmet eylesin rahmetli Ecevit 1974 Kıbrıs’ a çıkartma yaptı. Yaptığı için enflasyon 1 e 10 oldu. Yani mallara 10 kat zam geldi. O zamanda bizim hammaddeyi alım gücümüz kalmadı. İmalathanemizde 100 e yakın kişi çalışıyordu.24 saat makinalarımız çalışıyordu. O çalışan makinalara ham madde alacak gücümüz kalmadı ve 1977 senesinde İstanbul’ a geldik. Ancak 500 bin borcumuz vardı yani İstanbul’a eksi durumda geldik. Sonra yedek parça işine başladık. Rahmetli babam tarım işine çok meraklıydı. Onun bütün dünyası tarımdı. Hayvancılığa başladı, tarla falan aldık. Aradan zaman geçti bizim tarlalarımız para etmeye başladı. Sonra İnşaata başladı. Şimdi ki şirketimizin binasını yaptık. O zaman 40 bin marka almıştık yerini. İstanbul da 1980 senesinde Emlaklar çok ucuzdu.  Arsa alıp satmaya devam ettik. Sonra 2008 de E 7’ yi kurduk.  İnşaat malzemesi alıp-satmaya başladık.10 sene tekstil ile uğraştık. Yedek parça işine girdik ve Türkiye de ki termik santrallerin parçalarını çoğunlukla biz veriyoruz. Madem işine girdik. Çin ve Hindistan’a maden satıyoruz.

Arslanlar gibi aldık oteli

Akçakoca Postası:  SKY TOWER hikayesi nerden başladı. Gerçek hikayesini anlatır mısınız?

BAŞKAN ALBAYRAK MÜKEMMEL BİR İNSAN

Z. Aydeniz: Bir gün bir emlakçı gelerek AKÇAKOCA’DA BİR Otel var 5 yıldızlı 500 yataklı 5 milyon dedi. Bende dedim ki herhalde bu bunamış saçmalıyor dedim. Hem 5 yıldızlı hem 500 yataklı ve 5 milyon dolar saçmalıyor dedim. İnternete girdim. Dia polis Otel ilanı var telefon açtım ve sordum oda var mı var kişi başı 250 lira dedi ve 500 yataklı.  Bende hesap ettim 500 yataklı 200 dolardan günlük 100 bin TL ediyor. Ayda 3 milyon ediyor. Dedim bunda bir saçmalık var. Dedim ki bu adamların 5 milyon dolara istediklerini bana yazılı kâğıt getir. Adam gitti ve 1 hafta sonra 5 milyon olan kâğıdı getirdi. Getirdi o zaman ki adı Ceneviz oteli, arsası 8750 m2, fiyatı 5 milyon dolar. Allah Allah dedim.  Otelin evrakları geldi. Yüzde 20 si AKÇAKOCA Belediyesinin.  Git dedim belediye ye müracaat et diye. Bize itiraz etmesin diye.  Emlakçı Fikret ALBAYRAK’I şirketimize getirdi. Albayrak geldi. Kendisi çok değerli bir insan. Fikret Albayrak dedi ki gel kardeşim bu oteli yap. Ruhsattı senin ayağına getire cem. Bende kalıp raporu istedim sağlamlık için. Son derece mükemmel çıktı sonuçta. Daha yapacak bir şey kalmadı. Arslanlar gibi aldık oteli.

AKÇAKOCA’YI ÇOK SEVDİĞİMİZ İÇİN HER ŞEYİMİZİ VERDİK

3 ay gibi bir zamanda açarız dedik oteli. Bir arkadaşa da dedim ki bu otelin yüzde 25 sini sana verelim. Onu da ortak ettim.  Başladık inşaata. Ancak 4 ayda ancak temizliğini bitirebildik.200 personel çalıştı. Yıkmak daha çok zamanımızı aldık. Nereye el atsak çürümüş. Sonra 105 ayrı taşeronla 18 ayda hizmete açtık.1850 çeşit ürün aldık. Benim en çok söylemek istediğim şey. Sevgi ne demektir. Sevgi vermek denektir. İnsan çocuğunu seviyorsa her şeyini çocuğuna verir. Bizde AKÇAKOCA’YI ÇOK SEVDİĞİMİZ için her şeyimizi verdik. Çünkü Akçakoca’yı sevdik. Pişman mısınız dese hiç pişman değilim.

Akçakoca Postası: Ceneviz Otelini SKY Tower’a çevirmek için kaç para verdiniz?

Z. Aydeniz: Şu anki bize maliyeti 70 milyon dolar. Şuan ki sükut firması bize 75 milyon dolar verdi. Ben vermedim.

Akçakoca Postası: Bu süreç içinde gerek mahalli gerek il bazında gerek siyasi baz da sizi mutlu eden ve mutsuz eden bir gelişme oldu mu?

Z. Aydeniz:  Sayın Belediye Başkanımız pırlanta gibi bir adam. Çok değerli insan. Çevresinde ki bazı çevrelerin tesirinde kalıyor. Bir gün kendisini çok üzgün ve asık gördüm. Sayın Başkanım ben Akçakoca’ya geldiğimde 51 yaşındaydım. Şimdi 53 yaşındayım Şu iki yılda çektiğimi 51 yılda çekmemişimdir dedim. İstersen Se al başkası alsın tanıdığın bildiğin alsın dedim. Başkan ben seni bırakmam dedi. Seni bulmuşum seni bırakmam dedi.

Akçakoca Postası: 18 ayda kazanç durumu nasıl.

Z. Aydeniz: Şöyle söyleyeyim size. Geçen sene Ramazan ayında yüzde 10 doluluğumuz yoktu. Bu gün elhamdülillah yüzde 90 doluyuz bayramda. Bu da şunu gösteriyor.  1 e dokuz artış var. Geçen sene 20 bin misafir geldi. Bunun 15 bini AKÇAKOCA’YI GÖRMEMİŞTİR BİLE.  2013 yılında 40 bin misafir ağırlamayı düşünüyoruz. Bu 40 binin ayağının tozu kalsa kar kardır. Biz Akçakoca’mıza her şeyimizi verdik.

AKÇAKOCA Postası: Şu anda bu otelden kaç kişi ekmek yiyor?

Z. Aydeniz:  Şuanda ekstralarla 300 personel var. Bunun yüzde 90 Akçakocalı kardeşlerimiz.  Bu sayıyı oda sayısını 1000 yataklıya çevirebilirsek en az 800 personel olacak. Akçakocalı burada çalışırken başka bir yerden burada çalıştırmaya gerek yok. Benim ailemden bir Allah’ın kulu yok. Bende 15 günde bir geliyorum Oda en sık geldiğimde.

YENİ BİR YATIRIM VAR

Akçakoca Postası: Yeni yatırım mı diyorsunuz?

Z. Aydeniz: Yeni bir yatırım var tabii. Düşünüyoruz. Çok kısa zamanda eli kulağında.  Arsasını aldık. Devamı niteliğinde bir tesis yapmak istiyoruz 600 yataklı. Paranın akıbeti yatırımdır. Hiç kimse parayı alıp da eve getiremez. İyi bir yatırımcıysanız yeni yatırım yaparsınız. İş adamı neye yarar iş yapmaya başka bir işe yaramaz. Yatırım için gerekli müracaatları yaptık. Sayın Belediye Başkanının ilk günki heyecanıyla müracaatlarımızı değerlendirmesini bekliyoruz. Belediyeden imar için izin çıktığı gün kazmayı vuracağız. Bunun için finans modelimizi hazırladık. Artık belediyenin değerlendirmesi kaldı.

Akçakoca Postası: Bu yatırımlar sizin Akçakoca’yı sevdiğinizi gösteriyor. Akçakoca’nın neyini sevdiniz?

Z. Aydeniz: Ben hayatımda Akçakoca’yı hayatımda hiç gelmedim. Ama Rabbülalemin bizi buraya görevlendirdi. Sen arayı tabiri caizse ihya et, imar et dedi. Biz geldik burada Rabbülalemin bize verdiği görevi yapıyoruz. Ben ALLAH ŞAHİTTİR BİR ÇAY PARASI BİLE KAR İSTEMİYORUM. Hiç gözümde değil.

Akçakoca Postası: Alkolün olmadığı konsepte duruyor otel. Bu konsepte uygun bir Genel Müdür veya devam ettirmek adına ne gibi bir çalışmanız var?

Z. Aydeniz:  Şimdi bizim yaşantımız belli. Çizgimiz belli. Biz burayı alkol turizmine açsak inanın gelirlerimiz 5 e katlar. Ama bu otel bizde durduğu müddetçe isterse 5 e değil 5000 bine katlasa bizim için bir şey değiştirmiyor. Bizim yolumuz çizgimiz belli. Bir firma çok ciddi bir teklif ile geldi. Ben adamları biliyorum. Tavsiye etmediğim işleri yapıyorlar. Bu ilçenin gençlerin zehirlenecek. Bizden sonra gelecek insanlara ve ya bırakacak olduğumuz zaman bizim gibi inanan insanlar bırakma taraftarıyız.

Akçakoca Postası: Neden Genel Müdür değişiklikleri oluyor?

Z. Aydeniz: Neden Genel Müdür çok değişti. Bize geliyor Genel Müdür Dünya’nın en iyi Genel Müdürüyüm diyor. Adama zamanla bakıyorsun ki adam Genel Müdür değil kapıcı bile olamaz. Şimdi ki Genel Müdürümüz Murat Acar beyefendi bundan önce gelen müdürlerden içinde ki en iyisidir. Biz otelci olsaydık Bir sefer müdürümüz olur du oda değişmezdi. Bu bizim mesleği bilmediğimizden. Mesela aşçımız otel açıldığından beri aynı aşçımız. Oda değişmedi. 30 aydır çalışan burada çalışan kişi var. Yaptığınız işi laikiyle yaparsanız 30 değil biz ayakta durduğumuz zaman o da durur.

Akçakoca Postası: Farklı bir etkinliğini olunca insanlar burayı merak ediyor Akçakoca halkı. Akçakoca halkından ne bekliyorsunuz?

Z. Aydeniz: Akçakoca halkı çok iyi insanlar. Değerli insanlar. Sizin tanıdığınız 10 kişi getirin ağırlayalım. Hatta ve hatta toplum için faydalı olacak bir etkinliklere karşılık beklemeden ağırlayabilirim. Konferans salonu da boş olduğunda Akçakoca halkı kullanabilir.

Akçakoca Postası: Akçakoca halkında bilerek veya bilmeyerek gezerken olumlu veya olumsuz bir eleştiri ile karşılaştınız mı:

Z. Aydeniz: Valla annemin izlemi olmuş. Servis ile gelirken servis şoförüne sormuş SKY Tower otelinden memnun musunuz diye. Servis şoförü de Allah razı olsun demiş. O geldi bizim işlerimiz arttı diye . Lokantalardan duyuyoruz Allah ondan razı olsun diye çünkü gelenler tüm yemeklerini burada yemiyorlar. Dışarıda da yiyorlar. Bu tür duyumları alıyoruz bu da bize mutlu ediyor.

AKÇAKOCA ‘YA 30 TRİLYON KATKI SAĞLADI… 2 BİN AĞAÇ DİKTİM

Akçakoca Postası: SKY Tower otelini Akçakoca halkına katkısı nedir?

Z. Aydeniz: 2012 yılında faturalı olarak Akçakoca esnafımıza 6 milyon TL ödedik.2011 i de katarsak en az 20 milyon demişliğimiz var. Personel olarak ta hesaba katarsak 3 yılda 30 trilyon Akçakoca halkına faturalı olarak ödemişiz. Tabii otele gelen müşterileri bırakın bizde Akçakoca’dan alış- veriş yapıyoruz, bunlar hariç daha. Giyim- giysiyi buradan alıyoruz. Her şeyi buradan alıyoruz. Net rakamı bilmiyorum ama en az 2 bin ağaç diktik. Acaba Akçakoca’yı seven birisi acaba kaç tane ağaç dikmiştir. Buradan güzel bir eser çıkarttık. Burada geldiğimizde 16-17 tane tinerci vardı. Polis nezaretinde gezdik burayı.  Otelimizin yan tarafı belediyenin çöplüğü idi.

Akçakoca Postası:  Başkan Fikret’ten, siyasetçilerden, esnaftan, halktan beklediğiniz ve mesajınız nedir? Ne tür mesajlar vermek istersiniz?

Z. Aydeniz: Valla ben Akçakoca’da herkesi çok seviyorum. Siyasetçileri ve diğer kurumları çok teşekkür ediyorum. Bizleri ağırladılar, kendilerine çok teşekkür ediyorum. En ufak bir şikâyetim yoktur. Bu otel bizim otel değil Akçakoca’nın oteli. Akçakoca’ya ben ayda bir defa geliyorum. Ailemden bir kişi yok. Akçakoca kendi malı gibi koruyor. Dünya döndüğü müddetçe bu otel burada kalacaktır. Biz bu gün var yarın yokuz. Bu bir işletme. Ebedi olarak kalacaktır inşallah. Nice Bayramlarımızı kutluyorum. Kazasız belasız geçirmeni temenni ediyorum.

Zekayi Aydeniz’in yakın arkadaşı Mustafa, Zekayi Beyi şöyle tanıtıyor.

Zekai beyin hamuru ticarete elverişli. Pırıl pırıl bir insan. Bir o kadarda cömert ve mütevazidir.

 Zekayi Bey Allah’ın Akçakoca’ya bir lütfu. Hiç bir art niyeti olmadan ekmek kazansınlar mantığıyla elinden gelen gayreti yatırımını yapar. Gazianteplinin Akçakoca’ya gelip yatırım yapmasıdır. Bunu da yaparken Allah güçlerini arttırsın. Buraya gelen insanlara ve Akçakoca’ya hizmet ediyor. Geleni gideni çok olursa Akçakoca esnafına da yararı olur. Belediyenin işini kolaylaştırır. Esnafın işini kolaylaştırır. Bin ailenin gelip güzel vakit geçirebilir bir yer de olabilir. Tabi Zekayi beyin kırmızıçizgileri olan birisi. Hizmet verirken kriterleri var. Aile yapısına uygun toplum değerlerine uygun statüyle hizmet veriyor. İnşallah böyle yerlerin sayısı da artar. Daha elit bir aileyle oturup kalkabilecek yerlere ihtiyaç var. Efendim hiç kimse zannetmesin içkisiz, şöyle böyle diye. İnsanlar böyle yerler istiyor. Bunlardan bir tanesi de bu oteldir. Herkese hayırlı olsun. Bereketini versin.  Zekayi bey 10 yaşından beri çalışarak bu durumlara geldi. Ne ırk ne zümre ayırttı. Allah da nasibini veriyor.  Hizmetini devam eder inşallah.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.