Öne Çıkanlar eray aktaş Türbe kırmızı mikrofon polis son dakika haberi

Bu haber kez okundu.

MÜFTÜMÜZ  MEHMET TAŞCI’ DAN ZİYARET
 Bir yıla yaklaşan bir süredir, Batı Karadeniz bölgesi ve özelliklede Düzce ilinde ve Akçakoca ilçesinde yürütülen kampanya ile ilgili bir değerlendirme yapmak üzere, TMO Akçakoca Şube Müdürü İbrahim AĞMİL’ İ ziyaret eden Akçakoca Müftüsü Mehmet TAŞÇI, Ziyareti sırasında,TMO tarafından yürütülen ve Diyanet İşleri başkanlığımız başta olmak üzere, Müftülüklerimizce desteklenen, Ekmek israfını önleme ve Tam buğday ekmeği tüketimi konularında İlçe Müftüsü  Mehmet TAŞCI, TMO Akçakoca Şube Müdürü İbrahim AĞMİL ile yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alış verişinde bulundu.

 

İlçe müftüsü Mehmet TAŞÇI, tüm kamu kurum ve kuruluşları , Sivil Toplum Kurumları ile yürütülmekte olan kampanyanın ülkemizde çok önemli ve hayırlı katkılar sağladığını, halkımızın bu konudaki duyarlılığının çok daha üst seviyelere taşındığını, tüketim alışkanlıklarının değiştiği, tam buğday ekmeği tüketiminin tercih edilmesi ile sağlıklı bir beslenme kültürünün gelişmekte olması bizleri sevindirmektedir dedi.

 

Akçakoca İlçe Müftüsü Mehmet TAŞCI, yapılan tüm hayırlı işlere her zaman vesile olduklarını, Akçakoca müftülüğü olarak bu güne kadar olduğu üzere, bundan sonra da sadece Ekmek israfı değil, her konuda halkımızın tasarruflu davranılması gerektiği, tasarruf etmenin inancımızda çok önemli yeri olduğunu, İnancımız gereği hayatımızın her alanında sahip olduğumuz tüm değerlerin kullanımında ve tüketiminde ölçülü olmaya özen göstermek durumunda olduğumuzu halkımıza anlatmaya devam edeceklerini söyledi.

Dünyanın bir çok yerinde İnsanlar açlıktan ölürken, içecek su yiyecek ekmek bulmakta sıkıntılar çekerken, sahip olduğumuz bütün nimetlerin şükrünü bilerek ve israf etmeyerek hem kulluk ve hemde insanlık görevlerimizi yerine getirmemiz konusunda halkımızın bugüne kadar olduğu gibi bu günden sonra da dikkatini çekmeye devam edeceklerini söyleyen il müftümüz, israf etmenin haram olduğunu hiçbir zaman aklımızdan çıkmamamız gerektiğin önemini her fırsatta anlatmaya devam edeceklerini söyledi.

Akçakoca Müftülüğümüzün destekleri ve ziyaretlerinden büyük memnuniyet duyduklarını belirten TMO Şube Müdürü İbrahim AĞMİL,

Açlık ve yetersiz beslenme, nüfusu 7 milyarı geçen dünyamızı tehdit etmektedir. Dünya nüfusunun %12,5’ini oluşturan 870 milyon insan yetersiz beslenmektedir.

Birleşmiş Milletler Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre dünyada, üretilen gıdaların üçte biri daha sofralara ulaşmadan çöpe gittiğini belirten TMO Akçakoca Şube Müdürü İbrahim AĞMİL,

Dünyada bir taraftan yılda bir tirilyon dolar değerinde 1.3 milyon ton gıda israf edilirken, diğer taraftan milyonlarca insan aç ve sefalet dolayısıyla hayatını kaybetmeye devam etmektedir.

Avrupa birliği ülkelerinde 79 milyon insan fakirlik sınırının altında olmak üzere, 16 milyonu ise yardım kurumlarının gıda yardımı ile yaşamaktadır. Buna rağmen yine Avrupa Birliğinde tüketilebilir gıdanın % 50 ‘si  israf edildiğini kaydetti.

 Bu nedenle AB 2014 yılını “ Avrupa Gıda israfına karşı Aksiyon yılı” ilan etmiş bulunmaktadır.

Ülkemiz açısından bakıldığında ise, inancımızın haram kılmasına rağmen, tüm dünyada olduğu gibi , ülkemizde de her konuda israf yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Ülkemizde 12 milyon insan yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Buna rağmen Kurumumuzca yapılan araştırma ya göre, ülkemizde, yılda yaklaşık 37 milyar ekmek üretiliyor ve bunun yaklaşık 2 milyar adedi israf ediliyor. Başka bir ifade ile yılda yaklaşık 1.5 milyon tl çöpe atılıyor.

Bu israf olgusu , ekonomik tedbirler alınarak elbette ki önlenebilir, ancak asıl olan Kültürel değerlerimizi ön plana alarak , bu konuda halkımızın duyarlılığını canlı tutarak, tasarruflu yaşama kültürünü toplumumuzda kalıcı kılmak için çalışmalarımızı devam ettirmeliyiz. Bunun için sloganımız, “ İsraf etmeyin, İnsaf edin” olmalıdır.

 

Ülkemizde yılda yaklaşık bir buçuk milyar TL ye varan, Ekmek israfının önüne geçilmesi  için yürütülen kampanyanın daha da etkin halde yürütülmesi konusunda Düzce Müftülüğümüz ve İlçe Müftülüğümüzün büyük katkılarının her zaman devam edeceğine inancımızın tam olduğunu belirten TMO Akçakoca Şube Müdürü İbrahim AĞMİL, tüm paydaşlarımız ile birlikte kanayan bu yaranın artık sarıldığını iyileşmesi için biraz daha zamana ihtiyaçlarının olduğunu, insanlarımızın bu konuda çok duyarlı olduklarını ve israfın önüne geçilmesi konusunda olumlu yaklaşımlarını en güzel bir şekilde memnuniyetle gördüklerini ve bununda çalışmalarına şevk ve heyecan kattığını söyleyerek, Düzce ve Akçakoca müftülüğümüze  katkılarından dolayı Toprak mahsulleri Ofisi adına teşekkürlerini bildirdi.
Haber: SONER ŞEN

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.