Bu haber kez okundu.

 Şimdi Akçakoca’da Her Şey Bir Başka Güzel Olacak
 Ak Parti’den belediye başkanlığına aday adayı olan Yüksek Mimar Merve Çakır, Akçakoca Postasına yol haritasını anlattı. Son günlerde başörtülü milletvekilleri gündemi oluştururken; Akçakoca’da başörtülü belediye başkan aday adayı siyasetteki düşüncelerini ve beklentilerini bizlerle paylaştı.

Merve Çakır Kimdir?

Doğum Yeri: Düzce /Akçakoca

Doğum Tarihi: 01.07.1985

Eğitim Durumu

·         1990 Akçakoca Yalı İlkokulu

·         1996 İstanbul Fatih Hırka-i Şerif İlköğretim Okulu

·         1996 – 2000  Asır Kız Lisesi

·         2000 - 2003  Safiye Sultan Kız Lisesi

·         2003 – 2008 Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü

·         2008   İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı

Yer Aldığı Çalışma ve Projeler

·          Umutlar Sönmesin Derneği Düzeltme Projesi

·          Fatih Belediyesi Tarihi Çevreyi Koruma Müdürlüğü

·          Albayraklar İnşaat

·          M&M Proje

·          Koza İş Kadınları Derneği

Yabancı Dil

İngilizce : İleri seviye, İtalyanca : Orta seviyede

Akçakoca Postası: Merve Hanım neden siyaset? Yüksek Mimarlık tahsili yapıpta mesleğinizle ilgili alanda iştigalinizden sizi siyasete taşıyan sebep nedir?

Neden siyaset; hepimiz biliyoruz ki güncel yaşamımız zaten siyasetin kendisidir. Bilimsel anlamda da siyaset ‘belli bir toplumda çatışma halinde olan çıkarların uzlaştırılması faaliyetidir’ şeklinde tarif edilmiştir. Aynı zamanda geniş halk kitlelerinin arzularının ve taleplerinin en iyi anlaşıldığı ve çözüm bulduğu alandır. Halka hizmette en önemli araçtır. Geniş halk kitlelerinin anlaşılması, sorunlarının tespit edilmesi ve çözümlerinin oluşturulması için en demokratik ve adaletli eşit mekanizmadır siyaset. Ülke sevdasının, hizmet aşkının en içten ve en samimi bir şekilde hissedilen bir yapıdadır siyaset. Halka hizmetin hakka hizmet olduğunu bilen bir toplumun ferdi olarak siyasetin öneminin ne kadar mühim olduğunu bu şekilde anlamış ve anlatmış oluruz zannediyorum.

Dolayısıyla Akçakoca fotoğrafına bir bütünlük içinde bakıldığında siyaset halkımızın kazanımlarını ve ideallerini en iyi şekilde anlayıp gerçekleştireceğimiz bir alandır. Tüm bu nedenlerden dolayı Yüksek Mimar ve turizmci özelliklerimle Akçakoca halkının belirttiğim kriterlere ulaşmasını sağlayacağım. Mimari kimliğim zaten insan yaşamının önemli parçalarından biri olması nedeniyle ben mimarlık ve siyasetin ayrı ve farklı bir kulvar olduğunu düşünmüyorum. Her iki kavramda insana hizmet için çok önemli içeriklere sahiptir.  

Akçakoca Postası; Merve hanım neden ak parti. Neden Akçakoca Belediye başkanlığı aday adaylığı. Bu süreç nasıl başladı. Süreci değerlendirirseniz sebep sonuç ilişkisinde neler bekliyorsunuz?

Neden Ak Parti Akçakoca Belediye Başkan Adaylığı sorunuza cevaben diyeceğim odur ki; Ak Parti kimliği benim için sonradan kazanılan bir kimlik değil benim yaşam tarzım ve dünya görüşümle Ak parti ilke ve değerlerindeki söylemlerinin aynı olduğunu gördüğüm içindir. Buradan da anlaşılacağı gibi Ak Parti kimliği ve anlayışıyla kendi kimliğim ve anlayışım yani muhafazakar, demokrat ve özgürlük kavramları hayatımın başlangıcından bu zamana kadar yaşamım olan değerlerdir. Sürecin başlangıcı zaten içinde olduğum değerlerle lise eğitim dönemimden beri demokrat ve özgürlük düşüncesi içerisinde olma mücadelem nedeniyle siyasete giriş ve bakış sürecimde şekillenmiş oldu.

Akçakoca’daki adaylık sürecimin başlamasındaki en önemli etken;            Ak partinin geçmiş yerel seçimlerde oluşturduğu tablonun bana göre gördüğüm eksiği, geniş halk kesimlerinin daha çok teveccühünü ve katılımını sağlayabilmek olmalıydı. Genç ve Bayan Yüksek Mimar Turizm İşletmecisi kimliğimle daha etkin ve faydalı olacağımı gördüm. Dolayısıyla Bütün Büyük İşler Küçükte Olsa Başlangıçlarla Olur inancındayım.

Bu süreci değerlendirmeye gelince; Başarılı Olanlar Nereye Gittiklerini Bilenlerdir… Akçakoca’mızda geniş halk kesimlerinin irade ve arzularının benim üzerimde birleşebileceğini düşündüğümden, halkımızın teveccühünün ilkeli, gayretli, kararlı ve bizden biri olan Yüksek Mimar Merve Çakır adayımız olmalıdır anlayışında olduğunu hissettiğim için inşallah Akçakoca Ak Parti adayı olarak açık ara fark atarak güçlü bir Akçakoca Belediye Başkanı kazanılacağının inancındayım. Yaptığım çalışma ve araştırmalarda Akçakoca halkının bu gücü ve desteği bana hissettirdiğini görüyorum. Başarı Eski Tabuları Yıkmakla Başlar.

Akçakoca Postası, Genel Bir değerlendirme yaparsanız önce kendinizi sonrada diğer aday adaylarına baktığınızda sizin aday olma yolundaki sürecin ne kadar sizin lehinize işlediğinizi düşünüyorsunuz.

Gayret, alın teri, ilkeli siyasi irade ve kararlılık benden, teveccüh halkımızdandır. Ülkemizde önemli ilçelerde ben yaşlarda birçok kaymakam yöneticilik yapıyor. Birçok savcı ve hakimlerimiz insanların hayatlarıyla ilgili karar veren noktada ve hatta gözümüzü, kalbimizi ve canımızı emanet ettiğimiz doktorlarımız mevcuttur. Tüm bu önemli sorumluluklar Genç Yüksek Mimar olarak şehrime en iyi hizmet vermekte en yüksek sorumluluğu alabilecek kapasitede olduğumu anlatabileceğim somut örneklerdir. Diğer aday adayı arkadaşlarımızın hepsinin kendine has değer ve özellikleri vardır.

Akçakoca’mızın demografik yapısı gereği, birçok ailenin değişik yerel özellik arz eden kimliklerinden ötürü, en iyi uzlaşmanın benim ismim altında olabileceğine inanıyorum. Ak partili belediye başkan aday adaylarımızın en az dört tanesiyle soyadımızın farklı olmasına rağmen aynı derece akrabalığımız vardır. Bu durum Akçakoca’mızın hem ne kadar geniş ve zengin hem de ne kadar dar bir kimlik durumunda olduğunu bize gösteriyor. Akçakoca’da yaşayan herkesin her mahalle, her sokak, her köy ve her iş kolunda birçok yakını ve akrabalarının olmasının ne kadar doğal olduğunu hepimiz az önce belirttiğim nedenlerden dolayı daha rahat görüp anlayabiliyoruz. Uçurtmalar, rüzgar kuvvetiyle değil, bu kuvvete karşı uçtukları için yükselirler. Sürecin kimin lehine işlediğini Allah’ın izniyle halkımızın iradesi belirleyecektir ve zafer ona en çok azmedenindir.

Akçakoca Postası. Sizi ve siyasetinizi diğer aday adaylarından ve muhalif partilerden aday olanlardan farklı kılan nedir. Ak parti misyonu ve Akçakocalılar sizi neden tercih etmeli?

Öncelikle Akçakoca halkının tercihlerinde çok ayrıntı ve detayı ön plana alan bir anlayışta tercih yapacaklarını düşünüyorum. Bunlardan en önemlisi Hz. Mevlana’nın deyimiyle ‘Ya Göründüğün Gibi Ol, Ya Olduğun Gibi Görün’ sözündeki gibi; yalan söylemeyen, sözünde duran, çalışkan, güvenilebilir, adaletli, kendisine hesap sorulabilen bir belediye başkan adayı olduğumu göreceklerini ve anlayacaklarını bildiğim için Akçakoca’da halkımızın tercih sebebi olacağımı inanıyorum.

Akçakoca Postası; Merve Hanım Ak parti tabanına ve Akçakocalılara vermek istediğiniz mesaj var mı?

Ben söylemlerimin karşılığı olan, icraatim ve yapacağım eserlerle konuşmak isterim. Haklının yanında olacak daha büyük gururlara Akçakoca olarak hep birlikte imza atacağımıza inanıyorum. Yaratılmışların en şereflisi olan insana hizmetin şekli ve tarzı ne olursa olsun çok önemli bir esastır. Takdirleri üstümüze toplayacak bir anlayış ve hizmetle tüm halkımızın desteği ve duasını yanımda bulmam başkanlığımın ve hizmetlerimin anahtarı olacaktır. Dik duracağım, tuzaklara gelmeyeceğim ve kesinlikle yanlış olmayacak bir tarz ile saygı ve sevgi değerlerini çalışmalarımın temel değerlerinden sayacağım. Hükümetimizin, devletimizin tüm kazanımlarını Akçakoca olarak kendi ölçeğimizde inşallah hep beraber yaşayacağız. Allah’ın izniyle Akçakoca Belediyesi Ak Partili yönetime kavuşacaktır.

 “Şimdi Akçakoca’da Her Şey Bir Başka Güzel Olacak”

“24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle de öğretmenlerimizin “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” anlayışıyla öğretmenler gününü tebrik ederim. Bugün hayatta olmayan ve şehit olan öğretmenlerimizi de rahmet ve minnetle hatırlayarak; tüm öğretmenlerimizin sevdikleriyle sağlık, mutluluk dolu nice öğretmenler günü yaşamasını dilerim. “

20 Soruda Merve Çakır’ı tanıyalım;

Tanınmış yazarlara; fikir insanlarına, gazetecilere, sanatçılara kısa fakat can alıcı 20 soru yöneltip aldığı cevapları yayımlıyor. Cevapları okumak çok keyifli. Üstelik insanı düşünmeye kışkırtıyor. Hiç çaktırmadan, çok basit sorular yöneltiyormuş havasında insanın " iç "ini dışına çıkartıyor. Marcel Proust'un fikir babası olduğu ve ünlü gazeteci-televizyon programcısı Bernard Pivot’un geliştirdiği bu anketin tiryakileri var. İşte sorular… Ben denedim; deneyin rahatlatıyor.

1. En sevdiğiniz kelime? 

Dua

2. En nefret ettiğiniz kelime? 

Beddua

3. Ne sizi heyecanlandırır? 

Bilimsel Yenilikler ve buluşlar

4. Heyecanınızı ne öldürür?

Yalan, riyakarlık ve gıybet

5. en sevdiğiniz ses nedir? 

Dalga sesi

6. nefret ettiğiniz ses nedir?

Gıcırtılı sesler

7. hangi mesleği yapmak istemezsiniz?

İnsanlara faydası olmayan

8. hangi doğal yeteneğe sahip olmak isterdiniz? 

Bilinçaltını okuma

9. kendiniz olmasaydınız kim olmak isterdiniz?

Hz. Rabia

10. nerede yaşamak isterdiniz?

Akçakoca

11. en önemli kusurunuz nedir?

Haklıyken susabilmek

12. size en fazla keyif veren kötü huyunuz hangisi? 

Çikolatayı fazla sevmem

13. kahramanınız kim? 

Mehmet Akif Ersoy

14. en çok kullandığınız küfür ya da küfüre benzer kelime? 

Allah akıl fikir versin.

15. şu anki ruh haliniz nasıl? 

Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır.

16. hayat felsefenizi hangi slogan özetler? 

Zulmü Alkışlayamam, Zalimi Asla sevemem

17. mutluluk rüyanız nedir? 

Başkaların dertleriyle dertlenebilmek.

18. sizce mutsuzluğun tanımı? 

Haksızlığa uğramak.

19. nasıl ölmek isterdiniz? 

Allah nasıl nasip ederse öyle…

20. öldüğünüzde cennete giderseniz meleklerin kapıda size ne söylemesini istersiniz? 

Biz de seni bekliyorduk.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Okul ailebirliği 10 yıl önce

Allah yolunu açık etsin. Yeni tanıdımm ama bu işi yapabileceğine indımm. Konuşurken bilee gözlerin gülüyoo.

Avatar
İnsaat 10 yıl önce

gelecek donem koltuk korkusu yuzunden nitelikli insanlarimiz siyasi hesaplara kurban gidiyor. umarim merve cakir gibi degeri bu oyunlara kurban vermezler

Avatar
öğretmen 10 yıl önce

öncelikle cesaretinden dolayı tebrik ediyorum..
akçakoca yetişmiş donanımlı insanları sevmiyor...
küstürülmüş, kabuğuna çekilmiş o kadar çok değerli insan varki ama hepsi "ötekileştirilmiş"
çay ocağindan yönetilen bir akçakoca 2023 türkiyesinde nasil olur sizce?

Avatar
akckcli 10 yıl önce

basarilar diliyorum, akcakocaya cok sey katar

Avatar
cabaoglu 10 yıl önce

Allah yardım cin olsun

Avatar
Merkez 10 yıl önce

akçakocaya ve kendisine hayrlı olsun başarılı olcağnı çok açık belli eden bir duşu var

Avatar
ekrem yılmaz 10 yıl önce

Önce tebrik ederim başkanlığın nasip olursa ak
Cakocaiçin birsans olacaktır