NASIL BİR AKÇAKOCA İSTİYOR...?
 Parlayan Kent Akçakoca sloganı ile yola Çıkan Belediye Başkanı Fikret Albayrak la dünden bugüne Akçakoca yı değerlendirdik. Sorularımıza içtenlikle cevap veren Albayrak Mahalli seçimler öncesinde yaptıklarını, yapamadıklarını ve neler yapılması gerektiği konusundaki düşüncelerini siz okuyucularımızla paylaştı. İşte o paylaşımlardan sütunlarımıza yansıyanlar.

Nasıl Bir Akçakoca İstiyor.


Akçakoca Postası; Sayın Albayrak gelişen dünyada sizce belediyecilik anlayışı nerde başlayıp nerde bitiyor.

Fikret Albayrak: Günümüz dünyasında kentleşme, sadece bina ve altyapının yapılması anlamını taşımıyor. Kentleşme bunlarla birlikte daha çok insanın merkeze alındığı ve insanların hizmet aldığı donanımların bütününü içermektedir. Ve bu da doğanın yıpratılmaması, tahrip edilmemesi şartıyla gelişmenin sağlanmasıdır.

Peki bunlar nasıl olacak? Hem doğa korunacak, hem gelişme sağlanacak ve hem de insan merkezli bir yapılaşma ve altyapı olacak. Bunları cevapları insanoğlu gelişen teknolojiyle birlikte vermiştir, vermektedir. Akçakoca örneğinde de bu cevaplar vardır, bu stratejik çizgi belirgindir.

Akçakoca Postası; Dört Yıllık çalışmalarınızda Akçakoca nın geldiği nokta neresidir.

 Fikret Albayrak; Akçakoca bir turizm kentidir. 1950 yıllarından beri Akçakoca turizm ile bütünleşmiştir. Bugün yaptıklarımız da aynı zamanda turizme hizmet etmektedir. Sky Tower Oteli, sahil bandı, park düzenlemeleri, plajların iyileştirilmesi hep bu yönde atılmış adımlardır. Kısa süre içinde görülecektir ki Akçakoca’da yeni işletmeler ve yeni iş sahaları açılacak, gelen turist sayısında artış görülecek ve turizm gelir artacaktır. Ekonomik ve kültürel gelişmenin bir ayağı olan turizm, kendini Akçakoca ve civarında hissettirmeye başlamış giderek daha fazla hissettirecektir.

Akçakoca Postası: Sayın Albayrak Hem Turizm kenti olma hedefi var son günlerde Organize Sanayi hedefi oluştu. Peki Bu tezat nasıl izah edilir. Sanayimi Turizimmi hangisi..

Fikret Albayrak: İstihdamın artması, işsizliğin azaltılması için kentimize getirilen firmaların yanı sıra Organize Sanayi Bölgesinin ( OSB ) kurulması için değişik girişimlerde bulunmaktayız. Turizm ile OSB’yi çatışan değil, sağlıklı bir kent oluşumunda birbirini tamamlayan iki unsur olarak görmekteyiz. Dağınık bir fabrikalaşma, sanayileşme hem doğaya, hem turizme ve hem de insanlara zarar verir. Denetimsiz sanayi çevreyi bozar, tüm canlılar için yaşanmaz bir hale getirir. Bu nedenle her türlü denetimin yapılan ihtisas OSB’nin kurulması yaşam alanlarımızın daha temiz kalmasına neden olacaktır. Aynı zamanda gençlerimize ve kadınlarımıza yeni iş sahaları açılmış olacak ekonomik gelişmenin yanı sıra sosyal gelişme de sağlanmış olacaktır. Denetim altına alınan sanayi aynı zamanda turizmle birlikte kentimize yeni değerler katacaktır.

Akçakoca Postası; Sayın Albayrak Parlayan Kent sloganınıza Akçakoca ya turizm ve gelişme adına ne gibi somut adımlar eklediniz.

Fikret Albayrak: Dünya artık küçülüyor. Yeni teknoloji bunu sağlıyor. Biz de buna ayak uydurmak zorundayız. Gelişen teknolojinin insanlığa ve doğaya olan olumlu katkılarını kentimizde de görmek istiyoruz. Bu nedenle teknolojinin kullanıldığı, doğanın bozulmadan gelişimin sağlandığı, yerel kültürlerin ortaya çıkarılarak birlikte yaşandığı, organik ürünlerin tüketildiği bir yapı Cittaslow-Sakin Şehir konseptini Akçakoca’da uygulamak için adımlar attık. Belediyemiz bünyesinde 14 kişilik bir grup kurduk. Buna 3 kişilik meclis üyemizi ve Kaymakamlık birimlerinden, Kent Konseyimizden ve Muhtarlarımızdan ilgili kişileri katarak çalışmalara başlıyoruz. Sakin Şehir’le uluslar arası Cittaslow Birliğine katılacak ve bu şekliyle de kentimize yeni ufuklar açacağız. Kentimiz daha yaşanabilir bir kent, marka bir kent olacaktır.

Akçakoca Postası: Akçakoca nın Turizm ticaret ve sos yo kültürel anlamda bakıldığında Belediye olarak hayata geçirdiğiniz elle tutulur gözle görülür ne gibi değişimler oldu.Bunlar nelerdir.

Fikret Albayrak: Akçakoca uluslar arası arenaya girmiştir. Akçakoca ilk önce Arpaçay ile kardeş şehir olmuş, karşılıklı kültürel alışverişe başlamış, insani ilişkilerini, kardeşlik ilişkilerini geliştirmeye başlamıştır. Akçakoca aynı zamanda İtalya’nın Bagheria kentiyle de kardeş şehir olmakla uluslar arası bir özellik kazanmıştır. Kardeş şehirle karşılıklı deneyim alışverişinde bulunmaya başlamış, ortak projeleri hayata geçirmenin adımlarını atmıştır. Gelişmenin kültürel ve ekonomik anlamdaki getirilerini çok yakın bir zamanda birlikte göreceğiz. AB projelerinin kentimizde kardeş şehirle birlikte uygulanması, kentimize önemli artı değerler katacaktır.

Görüldüğü gibi Akçakoca, gerçekten geleceğin parlayan kenti olma yolunda hızla adımlar atmaktadır. Turizmiyle, ticaretiyle, sanayisiyle, tarımıyla, uluslar arası ilişkileriyle gelişen ve parlayan bir kent olma yolunda hızla ilerliyor Akçakoca.

Sağlıklı bir kent, yaşanabilir bir kent doğayla barışık, insanlarıyla barışık, kültürel mozaiğin örüldüğü ve uluslararası etkinliklerin içinde olan bir kenttir. Akçakoca da böyle bir kent olmaktadır, olacaktır. İşte istediğimiz, arzuladığımız kent modeli budur. Akçakoca kısa sürede böyle bir kent olacaktır.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
isim 10 yıl önce

önce su istiyoruz su kesilmesin hergün suyumuz kesiliyor yukarı ayazlı sapak mevkinde lütfen artık buna bir çare bulun gerisi çok güzel

Avatar
s.direk 9 yıl önce

albayrak siz önce kentin temel ihtiyaçlarını temin edemediniz.su sorunları devam ediyor.yol ve tratuarlar ana arter dışında yok denebilir.şehri yazın gelenler için hazırlamak ve tasarlamak belediyecilik değil.5 yılda hiç ilerme yok.

banner236