Polis Amirleri Belli Bir Yere Kadar Terfi Edebiliyor! Neden?

 Dünkü (10.09.2014) yazımın sonunda 4 yıllık Üniversite veya fakülte mezunu olan polis amirleri, “Polis Akademisi Mezunu” olan amirlerle eşdeğer hale getirilmesini” istediklerini dile getirmiştim. Doğrusu pek de haksız değiller!

 Emniyet Müdürlüğünün emrinde çalışan çok sayıda polis memur veya amiri var. Özellikle son yıllarda Emniyet Genel Müdürlüğü, üniversite veya çeşitli fakültelerden mezun olan çok sayıda genci, polis memuru olarak bünyesine aldı! Alınan bu arkadaşların her biri ayrı bir değer. Hemen her branştan insan var. Birçoğu da öğretmen kökenli! Belli zamanlarda sınavlar açılır, başarılı olanlar yükselir!

 Öğretmen kökenli olanlar, teknik kökenli olanlar, işletme kökenli olanlar, Yabancı dil bilenler kendi aralarında ayrı ayrı değerlendirilseler, kendilerinden daha fazla istifade edilemez mi?

 Emniyette son makamlara yükselebilmek için illa da Polis Akademisinden mi mezun olmak gerekiyor? Tahsil ise bu arkadaşlar Üniversite veya çeşitli fakülteleri bitirmişler. Hem de emniyetin her birimi için ayrı ayrı özellikte ihtiyacı olan branşlarda. Bu arkadaşlar üniversiteyi bitirdiğinde nasıl ki altı aylık kursa alınmışlar polis memuru yapılmışlarsa, bir altı aylık kursa daha tabi tutulurlar polis akademisi mezunları ile eşdeğer hale getirilebilirler. Bu polislere yüksek lisans ve doktora yapmaları konusunda yardımcı olunabilir! Öğretmenler eğitim birimlerinde, teknik branşlarda olanlar, kendi branşlarına uygun birimlerde, Yabancı dil öğrenmeleri yurt dışı temsilciliklerinde vb. yerlerde değerlendirilebilir!

 Bu konu dikkate alınmalı, Siyasiler ve Emniyet Müdürlükleri bu konuda çalışma yapmalıdırlar!

 Sakın ola ki bu iş nasıl olur demeyin? Bu güne kadar olanları aşağıya aldım!

 * Emniyet teşkilatının 55. Maddesi 14 Ocak 1988 tarih ve 311 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (“KHK”) ile değiştirilmiş!

* Aynı kanun (55. Madde) 29 Mayıs 1991 tarih ve 3748 sayılı kanun ile değiştirilmiş!

* Aynı kanun (55. Madde) 10 Mart 1993 tarih ve 3870 sayılı kanun ile değiştirilmiş!

* Aynı kanun (55. Madde) 25 Eylül 2000 tarih ve 611 sayılı kanun ile değiştirilmiş!

* Aynı kanun (55. Madde) (611 sayılı) KHK’nin 4. maddesi ile 3201 sayılı kanuna geçici 20. madde eklenmiş!

* Aynı kanun (55. Madde) Anayasa Mahkemesinin 31 Ekim 2000 tarih ve E. 2000/69 - K. 2000/42 sayılı kararıyla 611 sayılı KHK’yi “Anayasa'nın Başlangıç'ı ile 6. ve 91. maddelerine aykırı” olduğu gerekçesiyle iptal etmiş. AYM aynı zamanda KHK ile değiştirilen 3201 sayılı ETK’nun değişik 55. maddesinin ve geçici 20. maddesinin iptal edilmesinin doğuracağı hukuksal boşluk sebebiyle iptal kararının Resmi Gazetede yayınlanmasından itibaren altı ay sonra yürürlüğe girmesine karar vermiş!

* Aynı kanun (55. Madde) 6 Nisan 2001 tarihli ve 4638 sayılı kanunun 1. maddesi tekrar değiştirilmiş!

 Demek ki oluyormuş! Bir değişiklik daha yapılır olur biter! Esen kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner236