Öne Çıkanlar MHP Düzce eray aktaş aday kırmızı mikrofon

Bu haber kez okundu.

VATANDAŞ KOKUNUN BAŞKANDA ÇÖZÜMÜN DERDİNDE
 VATANDAŞ KOKUNUN BAŞKANDA ÇÖZÜMÜN DERDİNDE

Ali Güner, Pis kokunun Ramazandan önce başladığını belirterek, “Koku ramazandan önce başladı. Lağım kokusundan gece uyuyamıyoruz. Çok sıkıntı çekiyoruz. En sonunda çocuklar hasta olacak. Genelde bu tür hastalıkların sıtma, kolera gibi hastalıklar olur ve yayılır. Bu mahalle kolera ve sıtma hastası olursa ne olacak. Belediye sorumlu değil mi bu işte. Bu sorumluğunu Belediye yerine getirmiyor. Belediye görevini yapmıyor” Dedi.

ARITMADA BİR TANE MAKİNA BİLE ÇALIŞMIYORDU

Lağım kokusunun çok rahatsız ettiği için arıtmaya gittiğini söyleyen Güler” kokunun nedenini öğrenmek için arıtma gittim ve hiçbir makinanın çalışmadığını gördüm. İlerleyen günlerde tek makine ile çalıştığını normalde iki makinanın çalışması gerektiğini biliyoruz. Tek makine yeterli gelmiyor. Bazen o makinada çalışmıyor bu nedenle olduğu gibi lağımı dereye veriyorlar. Bizde kokudan duramıyoruz, ifadelerini kullandı.

“BALIKLAR ÖLDÜ”

Güner, bu derede çok balık olduğunu vurgulayarak, “Zamanında 30 m2 yerden 100 kilo balık alınırdı. Ancak şimdi arıtmadan aşağısında bir tane bile balık yok. Hepsi öldü. Neden bu pislik yüzünden. Zamanında köyümün Ametağa deresinde zehirlemeden dolayı hiç balık kalmamıştı. Bende bu bu dereden balık topladım ve Ametağa deresine bıraktım. Ametağa deresinin balıkları buradan aldığım balıklar ile can buldu. Buna herkes şahittir. Şimdi bu derede tane bile balık yok, “dedi.

TENEKEYE LAĞIMI DOLDURUP BELEDİYE BİNASININ ÖNÜNE KOYACAĞIM YÂDA BAŞKANIN EVİNİN ÖNÜNE KOYACAĞIM NASIL OLUYORMUŞ BİR GÖRSÜN

Tüm mahalle şikâyetçi olduğu gibi kendi memurlarının da şikâyetçi olduğunu ifade eden Güner şunları kaydetti:

“Lağım kokusundan bu mahallede ki herkes şikayetçi. Kimse cam çerçeve açamıyor. Hatta ve hatta belediyenin kendi memurları bile şikâyetçi. Bu nedenle dereden bir tenekeye lağım doldurarak Belediye binasının önüne dökeceğim. Hatta ve hatta oturduğu evinin önüne dökeceğim. Bakalım nasıl oluyormuş. Belki o zaman çözüm bulurlar.

 Belediye her gün yalan söylemekten vazgeçerler belki. Makinalar arızalı olduğu için yurt dışından temin edeceklerini söylemişler. Bu makinalar Türkiye de yapılmıyor mu. Artık makinaları Yurt dışına biz satıyoruz. Bunlar tamamen yalan söylüyorlar. Önceden akşamları ters rüzgar estiği için koku oluyor diyorlardı. Önceki belediyelerde sanki akşamları başka taraftar esiyormuş gibi. Bu tutmayınca doğrusunu söylemek zorunda kaldılar. Makine arızalı diye. Kendileri sadece Turistlik yerlere yatırım yapıyorlar. Görüyorsunuz içerleri yolların hali içler acısı, dere desen b..k  dolu. Belediye personeli bile abi biz ne yapalım diyorlar. Şikayet ede ede bizde bıktık.”dedi.

Eleştirilere karşı değerlendirmede bulunan Belediye Başkanı Fikret Albayrak, Arıtma tesisin 1995 yılında yapıldığını belirterek, “O zaman dan günümüze hiçbir teknolojik yenileme, eski parçaların yenilenmesi gibi küçük bir yatırım dahi yapılmamıştır. Şimdi teknik ekip bir rapor hazırladı. Bu rapora göre ciddi bir yatırım gerekiyor. Artık tesis eskimiş, pompalar yeterli gelmiyor. Bizde iller bankasını çağırdık böyle bir şey var diye. İller bankası 2012 yılında geldiler ve dediler ki “Artık bu arıtma Akçakoca’ya yetmez. 2 Şeyden birisini yapmak gerekiyor. Tesisi ya İki katına çıkaracaksınız ya da aeratör sistemini denilen yeni sistemi getireceksiniz” dediler.  Bizde ‘’Havuzlarımızı büyüteceğimize bu yeni sisteme gecelim’’ dedik. Bu sistemin en iyisi İtalya da olduğunu öğrendik. Türkiye deki temsilcisini Akçakoca getirdik.  Nedir bu sistem diye sorduk onlarda bize anlattılar. Belli bir rakamın üzerinde olduğu için bizde ihaleye çıktık.  Haleye çıktıktan sonra bir profesör ve ekibi ihaleyi kazandılar. Ancak yaklaşık 2 ay önce sistemin motorunun yandığını söylediler. Bende bu işin en iyisini yapan İtalyan firmasının dispiratörüne çağırttırdım. Firma yetkilileri geldiler incelediler ve dediler ki bu makinalar olmaz çok eksik var diye bana bir bir anlattılar. Sistem olarak doğru ama bir çok şeyinin eksik olduğunu söylediler.  Ben de bu makinaları hemen sipariş verilmesini söyledim. Ancak makinanın 2 ay sonra gelebileceğini söylediler. Hemen ütün riskleri alarak 4 tane sipariş verdim.”dedi.

ARITMA MÜKEMMEL OLACAK

Artık Her Türlü tedbirin alındığına işaret eden Albayrak”Biz tehlike arz ettiği için, insan sağlığını ilgilendirdiği için davetiye usulü ihaleye çıktık. Bu sürede bir motorunun daha yanmasıyla 2 havuz tek olarak çalışmaya başladı. Bütün olarak da devre dışı kalma ihtimali vardı. BU olursa benim seçimi kaybetme nedenim olabilirdi. Bu nedenle yaklaşık iki aydan beri gergin ve stresliydim. Her sabah uyandığımda aeratör de bir şey var mı diye sorarım. İki ay çok fazla sıkıntılı bir dönem yaşadım. Şimdi iki aeratör sistemi çalışıyor ve bu sistem Akçakoca’ya rahat yeter. Diğer ikisi de 1 hafta içinde gelecek ve Akçakoca’nın arıtması mükemmel olacak.

BEN İŞİ BİTİRİR ÖYLE ANLATIRIM.

Arıtma ile ilgili eleştiri ve cevaplara eksik kaldığınız ve ya Akçakoca halkına anlatmadığınız için bir eksiklik ve eleştirileri haklı görüyor musunuz sorusuna Albayrak, “Anlatmadık, benimde öyle bir huyum var. Tesisin işi bitsin bütün basın yoluyla yaşanan bu durumu halkımıza anlatacağız. Hatta 5 bin 6 bin kitapçık bastırıp ailelere anlatan bir kitapçık hazırlayacağız. Bu yolla Akçakoca halkına anlatacağız. “ dedi.

Su kesintileri küçük aksaklıklardan kaynaklanıyor

SU KONUSUNDA ÇOK HASSASIM

Su kesintileri ile de bir açıklama yapan Albayrak, “Akçakoca’ya yapılan su yatırımları ortadadır.  Yatırım yapıldığı için küçük aksaklıklar oluyor. Sistem yeni olduğu için tam olarak oturması gerekiyor. Mesela Arabacı köyün de bir sorun yaşadık. O da boruya bağlı olan kelepçenin fabrika hatasından dolayı kelepçenin hatalı olmasıydı. Bu tamamen kelepçenin fabrika hatasından olmasıdır. Bin de bir hatalı oluyor. Yeni boruda ki kelepçe koy vermiş. Hızla müdahale ettik ve 4-5 saate çözdük. “ diyerek “Kanalizasyon ve su konusunu bire bir ben takip ediyorum. Özellikle pissu arıtmada yaşanan olumsuzluklardan dolayı gece uykularını unuttum. Gerek Su işleri gerekse Arıtma ile ilgili tüm gelişmeyi bizzat ben takip ediyorum. Denetim ve tedbirleri artırdık. Akçakoca İnşallah bundan sonra böyle kokularla yaşamak durumunda kalmayacak” dedi.

İŞTE BELEDİYENİN KONU İLE İLGİLİ RESMİ AÇIKLAMASI

Son zamanlarda sıkça gündem konusu yapılan ve bilgi eksikliğinden dolayı da vatandaşlarımızın yanlış bilgilendirilmesine neden olunan şehrin muhtelif yerlerinde bazı zamanlarda oluşan koku ve Arıtma istasyonun çalışma durumu konusunda Belediyemiz uzun zamandır çalışmalarını sürdürmekte idi.

Öncelikle belirmek gerekir ki; İlçemiz deki biyolojik arıtma tesisi 2002 yılında devreye alınarak  hizmete açılmıştı. Tesiste bulunan iki adet havuzdaki  37 kw lik 4 adet aeratör’ün  ekonomik ömürlerini doldurmuş olması dolayısıyla günümüz yoğunluğuna cevap vermemesinden dolayı 2011 yılında da ihalesi yapılarak yenileri ile değiştirilmişti. Değiştirilen  4 adet 45 kw lık dubalı aeratörler 2011 yılında hizmete başlamış fakat  aeratör deki fabrika hatası nedeni ile 2 adet aeratör devreden çıkmıştı. Dolayısıyla bu zamana kadar havuzlardan bir tanesi boş durumda olup diğer havuz da 2 adet aeratör le çalışmak durumunda kalmıştı.

Sık Sık arızaların yaşanması sonucunda aeratörler den verim alınamayacağının anlaşılması ile birlikte Mayıs ayında yeniden bu sefer yurt dışından 4 adet 45 kw Dubalı Direkt Akuple Yüksek Hızlı Çelik Aeratör alımına gidilerek  siparişleri verilmişti. Siparişlerin ilk 2 adeti 26.07.2013 tarihinde Arıtma istasyonundaki yerlerine montajları yapılarak faaliyete sokulmuştu. Diğer iki yedek aeratör de şuan yurt dışında üretilmekte olup bu ay içerisinde Belediyemize teslim edilecektir.

Yurt Dışından yeni sipariş edilen  aeratörler den ilk ikisinin  26.07.2013 tarihinde montajı tamamlanması ile birlikte şunda  aeratörler % 100 kapasite ile çalışmaya başlamıştır. Bununla birlikte şikayetlere de konu olan pis koku olayının da gün geçtikçe azalmaya başladığı gözlenmektedir.Haber Soner Şen


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.