Öne Çıkanlar son dakika haberi Düzce polis eray aktaş aday

Bu haber kez okundu.

2 ARADA BİR DEREDE Mİ KALDI
 Yanmaz, MHP’nin mi adayı olacak Meral Akşener’in mi?

Okan Yanmaz’ı samimiyet testine tutacak mucizevi soru ise bu; Hangi partiden aday olacak?..

Her şeyden önce mevcut pozisyonda Yanmaz MHP’nin adayı gibi duruyor. MHP’nin adayı olarak girdiği son belediye başkanlığı seçimlerinde aldığı oy dikkatlerden kaçmayan Yanmaz’ın Devlet Bahçeli ve kurmayları tarafından da beğenilen bir siyasetçi olduğu biliniyordu.

Fakat zamanla siyaset yaşamında ortaya çıkan yeni gelişmelere bağlı olarak Okan Yanmaz da bu değişimin başat aktörlerinden biri haline geldi. Durduğu zeminden giderek uzaklaştı.

MHP adayı olarak lanse edilen Okan Yanmaz, MHP’den uzaklaşarak yeni bir siyasi oluşum içinde olan Meral Akşener’in yanı başında yer aldı. Akşener’in Türkiye’nin farklı noktalarında gerçekleştirdiği açılışlar, mitingler, kabuller ve benzeri organizasyonlara maddi ve manevi destek veren Okan Yanmaz, Akşener’le kader birliği yaptığını ilan eden fotoğraf karelerine girdi.

Bu değişim MHP’nin de dikkatinden kaçmaz

Okan Yanmaz’ın Meral Akşener’e verdiği aleni destek hiç şüphe yok ki MHP genel merkezi tarafından da takip edildi. Genel merkezin bilmediği – duymadığı ne varsa o da yereldeki kuşlar tarafından Ankara’ya istihbarat edildi.

Okan Yanmaz’ın MHP’ye rağmen açık bir siyasi tavır almasını belirleyecek olan gelişmeler yaşanmış olsaydı, bugün Yanmaz çok daha rahat bir biçimde Akşener’ci olacağını ilan edebilecekti.

Gelin görün ki gerek Akşener hareketinin bir siyasi parti olarak kurulmasının gecikmesi (ki burada iktidar bloğunun karşı ataklarını da hesaba katmak gerek), referandumu kazanan Evet’çi bloğun ikinci gücü olan MHP’nin buradan güç kazanarak çıkmış olması, MHP’nin ileriki günlerde siyaseten etkili bir konumda yer alacağının seçmenlerce fark edilmesi gibi nedenlerle, Akşener hareketinin başlarda yarattığı heyecan giderek sönümlenmeye başladı.

İki partiyi bir arada tutmanın kahredici yükü Yanmaz için bir handikap oldu

Okan Yanmaz bu aşamada keskin bir yol ayrımında. Yol ayrımının kendisine dayattığı zoraki bir tercihi yapmanın arifesinde iken, kendisiyle hesabı olan bir başka kesim de onun siyasi ikbaliyle ilgili nihai kararını gözden geçirmek üzere.

MHP, Okan Yanmaz’ı aday yapıp yapmayacağına henüz karar verebilmiş değil. Zira, Yanmaz’ın koşullarını bulduğu anda Akşener’in partisinin Düzce sorumlusu olarak o tarafa geçeceğini iyi biliyor.

Akşener hareketi eğer yelkenlerini şişirecek bir kitle desteği bulur, kurulduğu andan itibaren Türkiye’nin umudu olabilecek bir alternatif olmayı başaracak bir ışık saçmaya başlarsa o anda Okan Yanmaz’ın MHP gemisini ilk terk edecek siyasetçi olacağı partinin ilgili kesimleri tarafından bilinen bir şey.

MHP Okan Yanmaz’la ilgili ne yapacak?

MHP dediğiniz köklü bir siyaset geleneği olan bir parti. Partisinin Akçakoca Belediye başkan adaylığı konusunda Okan Yanmaz kadar, hatta ondan daha derin hesapları olan bir parti. Hamlelerini doğru zemin ve doğru zamanda yapma konusunda mahir olan bu parti, tam da Yanmaz’a karşı elinin çok güçlü olduğu şu günlerde Yanmaz’ı bir tercihe zorlayacak.

Akşener hareketinin rüştünü ispatlamasına fırsat vermeden Yanmaz ve kadrosunun MHP ile devam etme ya da yollarını ayıracaksa bu günlerde ayırması yönünde baskı yapacak.

Diğer illerde yaşandığı gibi Düzce’de de son günlerde yaşanan, çok sayıda Akşener destekçisinin ihraçla yüz yüze kaldığı süreç önümüzdeki günlerde Akçakoca’da da yaşanacak.

MHP Genel Merkez yönetimi Akşener’e yakın olduğu aşikâr olan Yanmaz ve kadrosunun MHP’den ya istifa etmelerini isteyecek, ya da ihraç listesinin Akçakoca ayağına bu isimleri koyacak.

MHP genel merkezinin tüm bunları yapmaması için tek bir şey istenecek Okan Yanmaz’dan; Samimiyet göstergesi.

Bu samimiyet göstergesinin nasıl olacağına gelinirse…

Okan Yanmaz ve beraberindekiler, il ve ilçe yönetimlerinin kefaletiyle partiye sadakat süreçlerinden geçirilecek. Yapılacak toplantılarda, ileride herhangi bir sorun çıkmaması için ya bugünden ayrılmaları istenecek ya da kamuoyuna çok açık bir biçimde Akşener hareketiyle bir iltisaklarının olmadığı, bundan sonra da olmayacağı yönünde bir deklarasyon yayınlamaları istenecek.

Yanmaz için zor bir dönem 

Okan Yanmaz’ın şu günlerde MHP’den istifa etmesi düşünülemez. İl ve İlçe yönetiminin de diğer ilçelerde olduğu gibi, kendisini ve destekçilerini ihraç listelerine koyması bu aşamada seçenekler arasında yer almıyor.

Fakat MHP İl yönetimi de İlçe yönetimi de kendi pozisyonlarını sağlama almak için Okan Yanmaz ile MHP arasındaki belirsizliği ortadan kaldırmakla karşı karşıya.

Her iki yönetim de Okan Yanmaz’ı tercihe zorlarken, belki Yanmaz’dan daha çok Genel Merkez’in kendilerine yüklediği bir sorumluluğu yerine getirmek ve bir anlamda kendilerini kanıtlamak açısından da bu meseleyi çözmek isteyecekler.

Okan Yanmaz’ın artık ”bekleyelim görelim” şeklindeki tutumla hareket etmesi imkansızlaşacak. İstemediği halde ya birini ya diğerini tercih edecek. Etmekle kalmayacak, İl ve İlçe yönetimlerinin yanı sıra seçmenlerin gözünün içine baka baka tercih sebebini  gerekçeleriyle açıklayacak.

İki sevgiliyi idare eden çapkın mahalleli rolü tarihe karışacak 

Bu gelişmelerin çok fazla uzamayacağını, önümüzdeki günlerde yaşanacağını söylemek için kâhin olmaya gerek yok. Okan Yanmaz MHP’nin adayı olacaksa bundan böyle ne CHP ile adı geçecek ne de Akşener ile anılacak.

Aksi şekilde davranması, MHP’nin kendisini bir anda ihraç etmesiyle sonuçlanacak. Çünkü MHP de uzun süredir Okan Yanmaz’ı mercek altında tutuyor.

Okan Yanmaz’ın uhdesinde yer alan isimlerin MHP’den başka bir yere gitmeyeceklerini söylemeleri de Okan Yanmaz’ın sosyal medya hesabından Meral Akşener’le olan fotoğraflarını kaldırmış olması da, MHP’nin bu işin peşini sağlama almadan bırakmasına yol açmayacaktır.

Hiç bir partiden aday yapılmama tehlikesi de var

Bu gelişmelerin ışığında muhtemel gelişmeler şu şekilde yaşanabilir:

1- Okan Yanmaz MHP’den ayrılarak Akşener hareketine derhal geçebilir.

2- MHP’den ayrılır, şansı yaver gider, kendisini destekleyenlerin CHP içinde yürüttüğü kulis faaliyetleri etkili olur ve CHP’nin belediye başkan adayı yapılır.

3- MHP tarafından önümüzdeki günlerde, Meral Akşener hareketiyle organik bir bağı bulunduğu gerekçesiyle ihraç edilir.

4- MHP’nin adayı olarak güven telkin eder ve seçimlere girer.

5- Hiç bir partiden aday gösterilmez, bağımsız kalır. Yaşanan bu sürecin seçmen nezdinde de olumlu bir karşılığının olmayacağı öngörülür, seçmenlerin iki sevgiliyi ayrı ayrı idare etmeye çalışan çapkın mahalle delikanlısı görünümündeki bir başkan adayını, partisi belli olsa bile belediye başkanı seçmeyeceği varsayımı ağır basar ve aday gösterilmez.

Önümüzdeki günlerde çok ilginç şeyler yaşayacağız demektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.