Öne Çıkanlar Düzce kırmızı mikrofon son dakika haberi MHP aday

Bu haber kez okundu.

AK PARTİYLE GÖNÜL BAĞIM VAR
     
   Akçakoca Postası; Sayın Ali Uzun 2014 yerel seçimlerde Akçakoca Belediye Başkanlığına Ak Parti’den aday adaylığınızı açıkladınız. Neden Ak Parti?

Ali Uzun; AK Parti’de mahalle delegeliğinden merkez ilçe yönetim kurulu üyeliğine kadar çeşitli kademelerde görev yaptım. Başka bir partiden aday olmayı aklımdan bile geçirmem zaten mümkün değil.AK Parti’ye ve Başbakan’ımıza gönülden bağlanmış bir partiliyim.

Akçakoca Postası; Ak Parti’nin size aday yapabilmesi için en önemli özelliğiniz nedir. Hem Ak Parti için hem seçmenleriniz sizi neden seçsin?

Ali Uzun; Ben AK Parti kuruluş felsefesini siyasi hayatımda ve yaşantımda benimsemiş ve bu düsturda hareket etmeye çalışan biriyim. Bizim talip olduğumuz ,Belediye Başkanlığı görevidir. Belediye Başkanlığı bir meslek değildir.Fakat,Belediye Başkanının çok iyi bir mesleği olmalıdır. Ben Ziraat Mühendisiyim.22  yıllık mesleki tecrübeye sahibim.Ve mesleğimi severek yapıyorum. Akçakoca’nın çocuğuyum. Akçakoca’nın ana geçim kaynağı olan fındığın daha iyi nasıl verimli hale getirileceği ve halkımıza ek olarak alternatif ne tür ürünler yetiştirebilecekleri  konusunda çalışmalarım var.Son yıllarda miras yolu ile de bölünmeler ile fındıktan elde ettiğimiz gelir hane başı olarak giderek azaldı.Buna paralel  olarak geçim standartımızın da düşmesiyle Akçakoca göç vermeye başladı. İşsizlik gençlerimizin en büyük sorunudur. Asgari ücretle bile çalışmaya razı işsiz gençlerimiz çareyi Akçakoca’yı terk etmekde buluyor. Bu süreci tersine çevirebilecek tarımsal kalkınma ve bölgesel ekolojik turizm konularında pratiği olan uygulanabilir ve bir çok İlçede de yerel yönetimler tarafında n başarıyla uygulanmış projeler ile halkımızın önüne çıkacağım. Ben Akçakoca ve AK Parti için alternatif bir adayım. Aday adayı olmak bizim kararımız, Aday olmak ise Milletvekillerimiz ve Partimizin yetkili mercilerinin kararı olacak.

Akçakoca Postası; Aday seçilirseniz Akçakoca’da muhalefetten yarışa başlayacaksınız? Bu sizin için zorluk çıkartır mı? 

Ali Uzun; muhalefetten aday olmanın avantaj olduğunu düşünüyorum. Yapılanları ve yapılamayanları düşündüğümüz zaman ortaya koyacağımız argümanlar seçmen nazarında daha kayda değer olacaktır.

Akçakoca Postası; Akçakoca’da CHP, MHP ve SAADET Partisi  faktörü var. Bu 3 parti arasından seçimleri kazanmak için ne gibi çalışmalar yapmayı düşünüyorsunuz?

Ali Uzun: CHP’ nin Akçakoca’da sabit bir oyu var. Adayla beraber yukarı veya aşağı inmekle beraber merkezde bu oy 3000 civarında diyebiliriz. MHP nin ise oy oranı merkezde daha az fakat bu oran adayla beraber biraz yukarı çekildi geçen seçimde. Saadet partisine gelince, bir önceki yerel seçimlerde aldığı oyu alması beklenmiyor çünkü hem HAS Parti faktörü ve hem de Numan Bey’in partimize katılımı göz önüne alındığında bu oyların büyük  b ir kısmının partimize geleceğini  rahatlıkla ön görebiliriz.

  Akçakoca Postası: Bilindiği gibi Akçakoca Belediyesi CHP nin elinde.   Bu anlamda Akçakoca için son 5 yılı değerlendirir misiniz?

Ali Uzun; Son 5 yılı Akçakoca’nın çok daha iyi değerlendirilebildik. Sahil Projesi’ haricinde elle tutulur yapılan bir icraat yok sayılır.Başkan Fikret Bey Çınar Oteli sorununu çözdüğünü,SKY O teli turizme kazandırdığını  ve Terminal projesini de icraatlarına ekliyor.Her Belediye Başkanı Akçakoca için bir şeyler yaptı geçmişte.5 yıl kısa zaman değil. Yapılamayanları düşündüğümüzde bu 5 yılın çok daha iyi değerlendirilebilirdi diyebiliyoruz. Su sorunu, arka mahallelerde hatta sahilin 10 metre gerisinde neredeyse hiç bir iyileştirme yapılmadığını görüyoruz.Kaynakların rantabl kullanılmaması ,orantısız borçlanma , projelerin uygulamasında öncelik sıralaması,Liman ile ilgili  sorunların çözümlenememesi sayabileceği çözüm bekleyen sorunlar. Bunun haricinde ‘Sahil Projesi’ de gerek uygulama ve gerek projenin Liman başlangıç kısmından sonraki aşamasının uygulamasındaki belirsizlikler ve zorluklar ile eleştirilebilir yönleri var. Fakat ben daha çok yapılanları eleştirmek yerine yapılamayanları konuşmak üzerine bir siyaset yapmak istiyorum.

Akçakoca Postası; Akçakoca için çılgın denilebilecek projeleriniz var mı?

Ali Uzun; Benim  2 ana projem’ Tarımsal Kalkınma’ ve ‘ Ekolojik Turizm’ .’Akçakoca  Merkez ve Köyleri Tarımsal Kalkınma Birliği’ adı altında alternatif bir oluşum. Her üretici üye olabilecek. Üretilen ürünler paketlenerek ulusal marketlere ‘Akçakoca’ markası ile pazarlanacak. Ortalama her üreticinin bir dönüm alanda yapacağı üretim Akçakoca çapında düşünüldüğünde fındıktan elde edilen gelir kadar katma değeri  her yıl Akçakoca ekonomisine katılacak. Bu yolla yaklaşık 3000 aileye ek gelir sağlanacak .B u projenin uygulanan örnekleri Türkiye’de var. Burdur’un Söğüt İlçesi  ve Bileciğin Çaltı İlçelerinde bunu görebiliriz.Uygulanbabilir ve pratiği olan bir proje. Bu projenin detaylarını  aday adaylığım süresince kamuoyu ile paylaşacağım.

‘ Ekolojik Turizm’ projem ise kısaca; Yukarı mahalleyi de içine alan Değirmen ağzı mevkiinden Karaburun’a kadar olan alanı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ‘Turizm Bölgesi ‘ olarak ilan ettirip altyapısını Devlet tarafından hazırlanıp turizm yatırımlarının yapılabileceği bir alan oluşturmak. Özellikle örneğinin Antalya’da olduğu ve uluslararası rağbet gören bir ‘Ekolojik Tatil Köyü’ nü  Akçakoca’ya kazandırmak. Yapılan bu yatırımlardan biri de  ‘Gençlik Kampı ‘gibi olacak.Akçakoca’lı gençlerimiz hem tatil yapacak hem de uluslararası diğer genç arkadaşları ile tanışacak ve pratik olarak yabancı dillerini geliştirecekler. Bu projemin detaylarını da kamu oyu ile paylaşacağım.

AK Parti hükümeti olarak Akçakoca ile ilgili ‘Organize Sanayi’,’İlave Mendirek’ ve su sorununu çözecek ‘Sarıyaylası Barajı’ gibi projelerinin de yerel yönetim ayağında takipçisi olacağız.’İlave Mendirek Projesi’ içerisinde marinayı da içeren ‘Akçakoca 2023 Turizm Master Planı ‘çerçevesinde Merkezi hükümet tarafından yapılan bir proje.Bu projenin mendireğin batı tarafına yüzme bölgeleri de yapılarak değişik bir atmosfer oluşturulabilir.

Akçakoca Postası: Seçmenlerinize ve Akçakoca halkına için neler söylemek istersiniz?

Ali Uzun: 2014 seçimlerinin Akçakoca’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu yarış bir hizmet yarışıdır.Hem partimiz için hem de diğer partilerdeki aday arkadaşları için demokratik ortamda ve huzur içinde bir seçim geçirmemizi diliyorum. Kim kazanırsa kazansın kazanan Akçakoca olsun diyorum.

Akçakoca Postası: Seçilirseniz ilk olarak ne yapmak istiyorsunuz? Yâda Akçakoca için önceliğiniz ne olacak?

Ali Uzun; İlk önceliğim iç mahallelerin yollarını ve kaldırımlarını düzenlemek olacak. Doğalgaz bağlantılarını hızla yapıp tanzim edilmemiş bir tek sokak dahi bırakmamak ilk önceliğimdir diye bilirim.

ALİ UZUN KİMDİR

1969 AKÇAKOCA/DÜZCE DOĞUMLU.

1980 Akçakoca Yalı İlkokulu,1987 Düzce Düzce İmam Hatip Lisesi, 1991 Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu.

1993 YILINDA DÜZCE'DE SERBEST ZİRAAT MÜHENDİSİ OLARAK ÇALIŞMA HAYATINA BAŞLADI.

 DÜZCE VE AKÇAKOCA'DA FINDIK İŞLEME VE GIDA ÜRETİMİ YAPAN BİR ÇOK FİRMADA PATENT ALIMI,HİJYEN KONTROLÜ,RUHSATLANDIRMA VE SORUMLU YÖNETİCİLİK HİZMETLERİNDE BULUNDU.

 2003-2004 yıllarında Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın uygulamaya aldığı 'Bin Köye Bin Tarımcı Projesi' kapsamında Akçakoca Köylere Hizmet Götürme Birliği'nde çalıştı.

 TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ, İL ÖZEL İDARESİ VE SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKFI KANALIYLA BİR ÇOK PROJENİN UYGULAMAYA ALINMASINI SAĞLADI.

YEREL VE ULUSAL BASINDA TARIM VE SİYASET KONULARINDA ÇOK SAYIDA MAKALESİ YAYINLANDI. 'DÜZCE'de TARIM ve SİYASET' ADINDA BİR KİTAP ÇALIŞMASI TAMAMLANMA AŞAMASINDA.

 İHH, İMH (İnsan ve Medeniyet Hareketi), İnsan Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti , Düzce İnsani Yardım Derneği ve TZMO'nun üyesi.

 AK Parti Düzce Çamlıevler Mahalle Delegeliği, Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği ve Merkez İlçe Siyasi ve Hukuk İşleri Başkan Yardımcılığı görevleri yaptı.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ TEKNOKENT'DE BİR TÜBİTAK PROJESİ OLAN YERLİ HİBRİT SEBZE TOHUMLARI ISLAH VE ÜRETİM PROJESİNDE YÖNETİCİ OLARAK ÇALIŞIYOR.

Anadollu'nun yerli çeşidi olan Akçakoca dometesini Ak Deniz Üniversitesinde ki ARGE tesislerinde ıslah projesi kapsamına aldı. ''Akçakoca Dometesi Projesi'' adı altında çalışmalarına devam ediyor.
Ankara Ünviersitesi Enstütüsnde '' Bitki Islahı ve Genetik '' konusunda yüksek lisans yapıyor.
Evli ve Üç çocuk babası. İngilizce ve Arapça biliyor.

 Haber Soner Şen

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cemil 9 yıl önce

inşaat mühendislerinden bıkmıştık.tarımcı başkana sonsuz destek

Avatar
Rifat Topcu 9 yıl önce

Ali Kardeşimi üniversiteden tanırım. Şayet aday olur seçimi kazanır sa Akçakoca da güzel şeyler yapabilir
Başarılar dilerim Rabbim mahçup etmesin
Bir çoğumuz kibirli kişilerden nefret ederiz
Ali Uzun makamın ve koltuğun degistiremeyecegi kim olduğunu ve nereden gelip nereye gittiğini bilen bir kardesimizdir

Tekrar hayırlı olsun

Avatar
HASAN ERGÜN 9 yıl önce

sadullah bey ali bey anlaşılan ak parti̇ i̇le gönül baği kurduğu gi̇bi̇ si̇zi̇nle de bi̇r gönülbaği kurmuş.allah bozmasin.maşallah.