Öne Çıkanlar eray aktaş Türbe kırmızı mikrofon polis son dakika haberi

Bu haber kez okundu.

AKÇAKOCA İÇİN DERTLİYİM ARKADAŞ

 MEHMET TOPUZ KİMDİR

1982 Akçakoca doğumlu.

İlkokul tahsilini Akçakoca Yalı İlkokulu, orta ve lise tahsilini Düzce Arsal Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

Üniversite tahsilini Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde gerçekleştirdi.

Askerlik görevini Yedek Subay olarak Konya’da tamamladı.

Ticari faaliyetlerine Akçakoca’da Topuz İnşaat ve Topuz Kuyumculuk işletmeleriyle devam etmektedir.

Üniversite yıllarında İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrenci Başkanlığı ve İnşaat Fakültesi Öğrenci Başkanlığı, 2008-2013 tarihleri arasında TOBB Düzce Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş olup halen Kızılay Akçakoca Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Akçakoca Postası: Sayın Başkan Aday adayı yönünde bir açıklamanız oldu ve ardından son dakika gölü gibi aday adayı olarak son gün başvuru yaptınız. Neden Aday adayı olmayacağınız yönünde bir açıklama yaptınız buna karşılık Aday adayı başvurusu yaptınız?

Mehmet Topuz: Akçakoca Ticaret Ve sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı sıfatı ile yaptığım iki röportajda aday adayı olup olmayacağım soruldu ben de olmayı düşünmediğimi ifade ettim. Akçakoca kamuoyunda böyle bir beklenti olmasına rağmen aday adayı olmayı düşünmemenin nedeni sorulduğunda da bunun 2 nedeni olduğunu bunlardan birinin ATSO başkanı olarak yeni göreve başladığımı beni bu makama taşıyan insanların beklentileri olduğunu düşündüğümü; ikinci sebebin ise yaşımın siyaset için genç olduğunu düşündüğümü ifade ettim.

 Bu röportajlardan sonra Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde oy veren birçok kişi gerek arayarak gerek bizzat görüşerek doğru düşünmediğimi benden Akçakoca’ya hizmet anlamında beklentileri olduğunu ve sahip olduğum hizmet aşkını Belediye Başkanlık görevinde daha iyi kullanabileceğimi ifade ettiler. Akçakoca halkından yaşımın genç olduğunu düşünmeme de haklı bir tepki aldım.Bu yaşların insan hayatında en verimli yıllar olduğunu, insanların bu yıllarını para kazanmak ve düzen kurmak için harcadıklarını ve eğer gerçekten Akçakoca’nın derdi ile dertleniyorsam bu en verimli yılların halka hizmet için en uygun zaman olduğunu ifade ettiler.

 Aday adayı olmayı düşünmüyordum ve bunu da deklare etmiştim; ama görev istenmez verilir.Akçakoca kamuoyu bize böyle bir görev biçmişse bundan kaçmanın doğru olmayacağına karar verdim ve yasal süreç içinde aday adaylık başvurumu gerçekleştirdim.

 Akçakoca Postası: Akçakoca’da Mehmet Topuz Ak partinin Başkan adayı olması halinde belediye başkanlığını kazanır diyorlar siz seçimi kazanı mısınız ve seçmenleriniz sizi neden seçsin?

 

Mehmet Topuz: Şeyh Edebali’nin  ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ felsefesi Akpartinin temellerinden biridir. Benim de bu felsefenin savunucusu olacağıma, her söyleyecek sözü olanın dili olacağıma, her derdi olan ile dertleneceğime halkımızın güveninin tam olduğuna inanıyorum. Akçakoca’nın dokusunu, tozunu, toprağını güleninin ağlayanını birebir yaşamış bir insanım. Duygusuyla duygulandığım diliyle konuştuğum bir Akçakoca değerlerini tüm benliğimde hissetmekten mutluluk duyuyorum.

Aday olursak kazanır mıyız? Şüphesiz en doğrusuna en iyisine Akçakoca halkı karar verecektir.

 Akçakoca Postası: Topuz aday adayı olarak başvurduğu için diğer adaylara CELME TAKTI diyorlar, Siz Aday adaylarına çelme taktığınız mı? Kamyonuna Aday değilim diye açıklama yaparak ardından aday adayı açıklamanızın diğer aday adaylarından size yansıması nasıl oldu.

 Mehmet Topuz: Belediye başkanlığı adaylık yarışı bir hizmet yarışıdır, aday adaylık süreci de bu yarışın başlangıç noktasıdır. Tabi ki yarışa ne kadar katılan olursa yarış da o kadar zorlaşacaktır. Tüm aday adayları yasal süreç içinde başvurularını yapmış olup heyecanla hizmet yarışı için beklemektedir.

Tüm adayların samimiyetinden ve hizmet etme heyecanındaki hissiyatlarından kendim kadar eminim. Ben aday adaylığı açıklamamı vaktinde yasal saat dolmadan yaptım. Burada kavramlara ihtilaflı olan önceden aday olmayacağımı açıkladıktan sonra aday adaylığımı açıklamamdır. Bunu yukarıda izah ettim. Beni ticaret odası başkanlığına layık gören seçmenle aday adaylığına layık gören seçmen taban aynı odaktır.Mevla ne eyler ne eylerse güzel eyler.

 Akçakoca Postası: Yargıtay da bir dava dosyanız olduğu söyleniyor. Bu doğru mu? Doğruysa bu dosya size siyasette bir engel olur mu?

                             YARGITAY DOSYASI

Mehmet Topuz : 2008 yılından itibaren süre gelen ‘adam yaralamaya tesebbüse azmettirmek’ ithamı ile adli bir dosyam olduğu doğrudur. Hukukta bir kural vardır; kişi suçu ispat edilinceye kadar suçsuzdur. Masumluk karinesi olarak bilinen bu kuralda dava sonuçlanıncaya karar kesinleşinceye kadar kişi suçsuzdur. Dava dosyasında da  ilahi adaletin gerçekleşeceğine beraat edeceğime inanmaktayım.2008 yılından itibaren ticari ve sosyal hayatta Akçakoca halkının verdiği destekten kamuoyu vicdanında beraat ettiğimi görüyoruz. Bu nedenle siyasette de önümüze engel olarak çıkmayacağı inancındayım.

 

Akçakoca Postası: Okan Yanmaz ile bir akrabalığınız var mı varsa ne boyutta. Ve Topuz aday olursa Yanmazın çevresinde ki oyları alır diyorlar. Bu doğru mu ve Okan Yanmaz ile bir bağınız var mı?

 Mehmet Topuz: Okan Yanmaz ile akrabalık bağımız olmamakla birlikte aynı köydeniz, bir kısım ortak akraba ve çevremiz olduğu doğrudur. Bu oyları kim alır sorusuna gelince insanların oyları üzerinde iddiada bulunmanın doğru olmadığını ve herkesin en doğru kararı vereceğini düşünüyorum.

                                       NE KADAR AK PARTİLİ

Akçakoca Postası: Ak partiyi tercih etmenizdeki en büyük sebep nedir. Sizin Ak partili olmadığınızı iddia ediyorlar. Bu nasıl AK Partili diyorlar. Siz ne kadar Ak Partilisiniz?

Mehmet Topuz
: İnsanların bir parti üyesi olmaktan çekince duyduğu, yarın bir gün karşımıza çıkar düşüncesiyle parti üyeliklerinden kaçındığı üniversite yıllarında 2004 senesinde Ak Parti Beşiktaş teşkilatına üye oldum. Daha sonrasında 2009 yerel seçimlerinde belediye meclis üyeliği için Akçakoca Akparti teşkilatına başvuruda bulundum.2011 genel seçimlerinde arabamın arka camını giydirecek kadar taraf olduktan sonra eğer hakkımda böyle bir söylem varsa çok da inandırıcı olmadığı kanaatindeyim.

Akçakoca Postası: Akçakoca kamuoyu tarafından sevilen sayılan bir kişiliğe sahipsiniz. Bunu neye borçlusunuz?

 Mehmet Topuz: Bu sizin teveccühünüz, eğer bu teveccüh bana nasip olduysa ailemin ve çevremin bana kazandırdığı ahlaktandır diye düşünüyorum.Hz Mevlana’nın “ Yaradılanı sev yaradan dan ötürü”anlayışını hayat düstürü olarak benimsedim. Kimsenin kazancında işinde gücünde rekabet duygusu içinde olmadım. Ticaretlerimde ve ikili münasebetlerimde ”Önce size sonra bize” mantığını yaşadım. Yardım ederken “Bir elin verdiğini diğer el bilmesin” ilkesini her an bilincinde oldum.Gerek ticaretimde gerekse insani beşeri ilişkilerimde “ İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” nasihatine uydum.Belki bu değerler yukarıdaki sorduğunuz sorunun karşılığıdır.

 Akçakoca Postası: Ticaret Odası Başkanlığından Belediye Başkan Adaylığına talipsiniz. Neden Belediye Başkanlığına talipsiniz? Ticaret Odası Başkanlığında na Belediye Başkan Aday Adaylığına sizi sürükleyen süreç nedir.

 

Mehmet Topuz: Ticaret Odası Başkanı olmam da öyle çok planlı programlı gerçeklemedi. Bir şekilde insanlar layık gördü bizden beklentileri vardı ATSO başkanı olarak seçildim. Biraz önce de bahsettiğim gibi aday adayı olmam konusunda şevk ve destek görüyordum ama olmayacağıma dair verdiğim beyandan sonra gelen tepkilerden olmam gerektiğini hissettim ve bu hizmet yarışında ben de varım dedim. Belediye başkanlık görevi hizmet için gerçekten çok büyük bir fırsat, önce partimizin sonrasında halkımızın bu fırsatı bana vermesi durumunda Akçakoca’yı zirvelere çıkarmak hayattaki tek amacım olacaktır.

  Akçakoca Postası: Son olarak Akçakoca Halkına ve partililerinize mesajınız var mı?

  Mehmet Topuz:

Sevgili Akçakoca lılar;

Niyeti hayır olanın akıbeti hayır olurmuş derler büyüklerimiz. Hayır, niyetle Akçakoca ya hizmet etmek üzere Ak Partiden Belediye Başkanlığına aday adayı oldum.

Aday adaylığım sürecinden evvel kamuoyuna aday adayı olmayacağım yönünde beyanatlarım oldu.

Bu beyanatlarımdan sonra gerek halkımızdan gerekse partililerimizden gelen değerlendirmelerden sonra Akçakoca ya gönül verenlerin gözü, kulağı, sesi olmak adına bu göreve talip oldum.Sessiz çoğunluğun sesinin Yerel iktidarda anlam bulmasının derdindeyim.

Siyaset yapmak, halkın iradesiyle halka hizmet etmek bir bayrak yarışıdır. Tüm aday adaylarının ve diğer partilerden aday olanların bu hizmete bu yarışa yüreklerini koyarak katıldıklarına inanmaktayım.

Bu yarışta amacın topluma faydalı hizmetler sunup geleceğe taşımak olduğun ancak siyasetin buna bir araç teşkil ettiği malumunuzdur.

Akçakoca Belediyesi Başkanlığına adaylık sürecinde madden manen hiçbir beklenti içinde değilim. Makamlara kudret vermek veya makamdan kudret alma sevdalısı da değilim. Akçakoca’daki istihdamın, Akçakoca’da ki turizmin Akçakoca’daki tarımın, Akç akocadaki balıkçılığın ve sosyal kültürel ekonomik olarak Akçakoca’yı en üst seviyeye taşımanın derdindeyim.

Sabah işyerine gelen esnafın umudu olmak için o esnafın akşam işyerini kapattığında yuvasına huzurla madden manen dolu dolu hislerle nasıl gidebileceğinin derdindeyim.

Türkiye de Deniz Turizminin başladığı yer olan Akçakoca mızın 1950’li yıllardaki o sinerjisini 2014 lü yıllarda nasıl elde edebilirizin derdindeyim.

Askerliğini yapmış sevdiğiyle yuva kurma hayalinde olan gencin hayalini dünyasını yaşayamayanların hayalinin gerçekleşmesi nin derdindeyim.

Yarına umutla bakmak isteyen işsiz, umutsuz,yarınından beklentisiz insanımızın derdine çare bulmanın derdindeyim.

Akçakoca için dertliyim. Akçakoca iktisadının, ekonomisinin, istihdamının, turizminin, tarımının eğitiminin geleceğinin dertlisiyim.

Bugün ilçemizdeki yaşadığımız çıkmazların yıllar sonra “Nerde Kalmıştık” neticesine gelmemek için bugünlerden dertlenip yarınlara dertsiz kedersiz bir Akçakoca bırakmanın derdindeyim.

Makamların gelip geçeceğinin idrakinde, etkili yetkili oldukça mütevazılığin bilincinde “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” düsturunu benimseyerek Ak partiden aday ayayıyım.

Parti tabanı ve Büyüklerinin taktiri ile aday olmam durumunda ki heyecanımla diğer  aday adaylarının başkan adayı olması durumunda heyecanımdan zerre kadar kaybetmemenin idrakiyle aday adayıyım.

Tasvip sizden Takdir Kaderin sahibinden olur inşallah

20 SORUDA MEHMET TOPUZU TANIYALIM

Tanınmış yazarlara; fikir insanlarına, gazetecilere, sanatçılara kısa fakat can alıcı 20 soru yöneltip aldığı cevapları yayımlıyor.cevapları okumak çok keyifli.üstelik insanı düşünmeye kışkırtıyor.hiç çaktırmadan, çok basit sorular yöneltiyormuş havasında insanın " iç "ini dışına çıkartıyor.marcel proust'un fikir babası olduğu ve ünlü gazeteci-televizyon programcısı bernard pivot’un geliştirdiği bu anketin tiryakileri var. işte sorular.ben denedim.deneyin rahatlatıyor.

1. en sevdiğiniz kelime? 

HAYIRLISI

2. nefret ettiğiniz kelime? 

MUTLAKA

3. ne sizi heyecanlandırır? 

GÜLÜMSEYEN İNSANLAR

4. heyecanınızı ne öldürür? 

MUTSUZ İNSANLAR

5. en sevdiğiniz ses nedir? 

ÇOCUK  KAHKAHASI

6. nefret ettiğiniz ses nedir?

SİVRİSİNEK 

7. hangi mesleği yapmak istemezsiniz?

İCRA MEMURLUĞU

8. hangi doğal yeteneğe sahip olmak isterdiniz? 

BİR MÜZİK ALETİ ÇALABİLMEYİ

9. kendiniz olmasaydınız kim olmak isterdiniz?

BABAM

10. nerede yaşamak isterdiniz?

AKÇAKOCA

11. en önemli kusurunuz nedir?

BAZEN FİKRİMİN DOĞRULUĞUNDA ISRARCI OLMAM

12. size en fazla keyif veren kötü huyunuz hangisi? 

İNATÇI OLMAK

13. kahramanınız kim? 

BABAM

14. en çok kullandığınız küfür ya da küfüre benzer kelime? 

İ...ne

15. şu anki ruh haliniz nasıl? 

HEYECANLI

16. hayat felsefenizi hangi slogan özetler? 

HER ŞEYİN HAYIRLISI

17. mutluluk rüyanız nedir? 

YAŞLANDIĞIMDA GERİYE BAKIP BU HAYATI BOŞA GEÇİRMEMİŞİM DİYEBİLMEK

18. sizce mutsuzluğun tanımı? 

MUTLU OLMAYI ÖĞRENEMEMEK

19. nasıl ölmek isterdiniz? 

HAKKINIZI HELAL EDİYOR MUSUNUZ DENDİĞİNDE İNSANLARIN GÖNÜLLERİ İLE ‘EVET’ DİYECEKLERİ BİR ŞEKİLDE, BİR DE YAĞMUR YAĞMASA ÇOK İYİ OLUR.

20. öldüğünüzde cennete giderseniz meleklerin kapıda size ne söylemesini istersiniz? 

EVİNE HOŞGELDİN

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kardeşimsin 10 yıl önce

Allah yardımcımız olsun dikdur yeter gerisi hikaye biz ve senisevenler yanında unutma gerisi hikaye

Avatar
Akcakocali 10 yıl önce

mehmet topuz projelerim var der gibilerinden cizim kagidini masaya yaymis ama kagida bakinca beton demir cizimi oldugu goruluyor. sadullah demirci kalfasimidir?

Avatar
osmaniye öz yuvam 10 yıl önce

bütün sorduğunuz sorulara cevap vermiş helal olsun topuz kardeşim benm sen gerçekten adam gibi adamsın

Avatar
Akil 10 yıl önce

yaradilani severim yaradani sevdigimde sözü yunus emreye aittir,mevlananin sözü; ya göründügün gibi ol, ya oldugun gibi sözüdür

Avatar
Allah Yar ve Yardımcın İnşallah - YOLUN AÇIK OLSUN 10 yıl önce

gönülden destekliyoruz... dost, kardeş, arkadaşsın... biliyoruz ki kazancaksın... bu iyi niyetlerinle şimdiden gönüllerin başkanısın...

Avatar
Gülen geçen 10 yıl önce

Sayın topuz pişlinliğinize şapka çıkarılan. Aşağıdaki sahte övgüleri yayınlayanlar. Az hukuk bilen yargıtaya giden dosyaların hükmü yemiş suçlulara ait dosyalar olduğunu bilir. Yargıtay kararı onar. Tabi bu kadarı az da diyebilir.

Avatar
osmaniye 10 yıl önce

Çok bişe söylemeye gerek yok adamsın sen

Avatar
sayın gülen geçen 10 yıl önce

sayın gülen geçen onar veya bozar. önemli olan yeni delillerdir. mehmet topuz'un suçsuz olduğunu sende iyi biliyorsun.