Öne Çıkanlar Düzce kırmızı mikrofon son dakika haberi MHP aday

Bu haber kez okundu.

BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DEĞİLİM
 Akçakoca Postası: Bize Kendinizi tanıtır mısınız?

 Mehmet Topuz: 1982 Akçakoca Doğumlu. İlkokulumu Akçakoca’da tamamladıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat mühendisliği bölümü mezunuyum. Mezun olduktan sonra askerlik görevimi tamamladım. Ticari hayatımı Akçakoca’da başladım. İnşaat ve kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteriyorum. Ticaret Odası seçimlerinden önce birçok sosyal alanda faaliyette bulundum. Üniversitenin 3. Sınıfında İnşaat Mühendisliği öğrenci başkanlığı yaptım. 4. Sınıfta İnşaat FAKÜLTESİ Başkanlığını yaptım. Akçakoca’ya geldikten sonra birçok sivil toplum kurumlarında faaliyette bulundum. Haziran 2013 te Akçakoca ticaret ve sanayi Odası Başkanlık görevini yürütmekteyiz.

ÖNCEKİ YÖNETİM ORGANİZE SANAYİYE KARŞIYMIŞ. BİZ DEĞİLİZ…

Akçakoca Postası: 3 aylık ATSO başkanı olarak ne umdunuz, ne buldunuz?

Mehmet Topuz: Ticaret Odaları bulundukları bölgede en büyük sivil toplum kuruluşudur.  Bizde bu sivil Toplum Kurumu olarak elimizden geldiğince bir şeylere faydalı olmaya çalışıyoruz. Geldiğimizde bir takım eksikler vardı. Elimizden geldiğince eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz arkadaşlarla birlikte. Seçmenlerimi sağ olsunlar seçtiler bizi. Geldikten sonra biz Umduğumuzu bulduk. Biliyorsunuz İşletme Fakültesi var. Sözleşmesi imzalandı. Yer teslimi yapıldı. Kurulum aşamasında, Yakın zamanda bitirmesi planlanacak. İşletme Fakültesi Yaşar Yakış’ın desteğiyle sayesinde oldu.

Bizden önceki ATSO  organize Sanayi Yapılanmasına karşıymış. Karşı olduğu için Organize Sanayi gelmesinde çekince duyuyorlarmış. Bizim Yönetim Kurulumuz İhtisas Organizesine doğru yerde ve doğru şekilde yapılmasına dâhilinde arkasındayız. Neden ihtisas Organize derseniz bölgede ki mevcut fabrikaların durumuna bakarsanız ve çevresel etkileri etkili oldu bizim için. Çünkü çevre kirliliği yapmasın, gürültü kirliliği yapmasın diye düşündük. Eksi yönde değil artı yönde etki yapmasını istedik. Plan ve projeler bu yönde ilerliyor. Bunun çok başındayız. Tüm bürokratlar ve Sivil Toplum Kurumları destek veriyor.Bu bizi sevindirdi. Turizm Derneği Başkanı dahil tüm sivil toplum kurumları ve parti gözetmeksizin tüm siyasiler hemfikirler. ihtisas Organizesinin sanayinin olduğu bölgede yapılmasını düşünüyoruz. Doğusunda olması daha doğru olacak. Neden çünkü 1. Si Hammaddeye yakın ERDEMİR’e 2. Si limanlara yani Ereğli ve Alaplı, Zonguldak 3. sü ana yollara yakınlığı. Dosya Organize Sanayi Genel Müdürlüğü’ne sunuldu. İnceleme yapıldı. Bir üst bölümü aktarıldı. Bundan sonra belli bir aşama kaydetti. İnşallah olacak gibi ama çok yakın zamanda değil.

Akçakoca Postası: OSB geldiğinde Akçakoca insanına faydası olacak mı? İşsizliği önleme bakımından.

Mehmet Topuz: Tabii olacak. Servisi buradaki kişiler çekecek, Gıdasını buradan kişiler satacak. Bizim Akçakoca’da ki Sivil Toplum ve siyasiler ortak hareket ettikleri takdirde her şeyde başarılı olacağımızı düşünüyorum. Hep birlikte olursak başarılı oluruz. Ancak siyasi çekişmeler veya kişisel öne çıkarsa o zaman biraz zor.

ORGANİZE SANAYİ İÇİN VAR KUVVET ÇALIŞIYORLAR

Akçakoca Postası: OSB geldiği zaman liman sorunu olacak mı ya da liman yapılacak mı?

Topuz: Sanayi de ya hammaddeye yakın olacan ya da ulaşıma yakın olacaksın. Biz hammadde olarak yakınız ulaşım olarak ta karayolu ile taşımacılık çok masraflı. Ne yapacağız Erdemir limanı biraz sıkıntılı. O nedenle liman şart olabilir o bölgede sanayi liman planlanıyor. Tam temelleri atılmış değil. Olma ihtimali yüksek. 4 senelik bir görev sürecimiz var. Bu süre zarfında belli bir aşamaya gelmesini istiyoruz. Bizim görev sürecimiz dâhilinde kesinlikle olacağını tahmin ediyoruz. Biz Düzce teşvikinden yararlanıyoruz Bu bizim için bir avantajdır. Düzce Bürokratlarda da ve STK larda olmasını istiyorlar.

HAYIR KURUMU GİBİ ÇALIŞIYORLAR

Akçakoca Postası: ATSO ismi ile beraber Akçakoca halkına ne gibi bir katkısı var?

Mehmet Topuz: Ticaret Odası bir mekanizması var. Ticaret gazetesi var, aidatını veriyorsun. Yönetim bir şeyler katabilirse katkısı oluyor. Bizden önce ki yönetimin en büyük katkısı İşletme Fakültesine öncülük etmesidir. Kısa orta ve uzun ölçekte bir planlama yapıyoruz. Kısa olan programları yapıyoruz. Nedir bu kısa olanlar, Ramazanda 875 aileye yardım paketi dağıttık. Şimdi 600 öğrenciye öğrenim yardımı yapacağız. Ekim ayı içerisinde. Okullara desteğimiz var. Bize hibe veren devlet kuruları var. KOSGEEB gibi. Mesela biz 80 bin EURO hibe çıkarttık. Biz 40 kişiyi Finlandiya, İsviçre ve Almanya’ya 3 hafta eğitim alacaklar. Kaynak eğitimi için. Tüm masrafları karşılanıyor. Turizm ile bir proje yazdık. İş güvenliği için bir proje yazdık, sonucunu bekliyoruz. Çok kurum var bunlara başvurursanız. Size yanıt veriyorlar, Özellikle Ticaret Odası olarak başvurursanız daha sıcak bakıyorlar. Tavuk çitliklerinden çıkan gübreler ile bir proje hazırladık. Sonucunu bekliyoruz. Bir projemiz onaylandı. Daha 3-4 projemiz var onun sonucunu bekliyoruz. Bunlar sonuçlandıkça insanlarımıza faydası olacak. İm önceliğimiz önce üyelerimize hizmet etmek ondan sonra Akçakoca’ya hizmet etmek.

Akçakoca Postası: Tüm bu projeleriniz veya yardımlarınızı Akçakoca halkına nasıl haberdar olacak?

Mehmet Topuz: İnternet sitemiz var ama kimse bakmıyor. Şimdi şimdi yaygınlaşmaya başladı. Üyelerimize mesaj atıyoruz.

BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DEĞİLİM

Akçakoca Postası: Ak parti den aday olacaksınız diye bir gündem var. AK Parti den aday olmayı düşünüyor musunuz? Yada diğer partilerden bir adaylığınız olacak mı?

Mehmet Topuz: Şu süreçte bir adaylığım söz konusu değil. Niye diye sorarsanız yaş olarak çok gencim. Genç olduğumuzu nereden anlıyoruz TOBB da 365 tane başkan var. En genç başkan benim.

Akçakoca Postası: Burada araya girmek istiyorum. Belediye Başkanlığı sizin için yüksek bir mercii mi. Topuz: Toplam 7 sene buradayım. 7 sene boyunca ilk ciddi bir seçime girdim. Onu da hazırlanmadan girdim. Kendi grubumda yüzde 75 oy verdiler. İnsanlar niçin oy verdiler. Biz senin burada başarılı olacağına inanıyoruz. Bi yap bir görelim diyorlar. 5-6 ay sonra bunu basamak olarak kullanmaya kalkarsan o oyları veren destekleyen insanlara saygısızlık yaparsınız. Daha burada birçok işimiz var. Projelerimiz devam ediyor. Bunları bırakmak olmaz. Geldik 3 ay oldu. Daha çok erken. Eğer 2-3 sene olsaydı. Belki olurdu. Daha çok işimiz var. Sahile kamera sistemi kurmak istiyoruz. Kameradan dışarda ki insan bakacak deniz nasıl gidelim mi gitmeyelim mi diye. Çok güzel projeleriz var. İnsanların beklentileri var onların beklentilerini karşılamadan olmaz verdikleri oylara saygısızlık olarak düşünüyorum

Akçakoca Postası: Mesela Belediye Başkanı olduğunuz taktirde daha çok güzel işler yapılamaz mı? Böyle bir beklenti varsa?

Mehmet Topuz: Aday olarak ismi gecenler çok değerli insanlar. Hepsi bizim ikili ilişkiler kurduğumuz insanlar. Hangisi Belediye Başkanı olsun beraber koordineli olacağını düşünüyorum. Bizim orada olmamıza gerek yok. Yani adaylık düşünmüyorum. Bizin Yönetim Kurulu çok heyecanlı. Biz hafta içi 3-4 kere bir araya geliriz. Konuşur tartışır oylama yaparız. Karara bağlarız.

TEKLİF GELMEDİ  

Akçakoca Postası: Hiçbir partiden adaylık teklifi geldi mi sözlü veya yazılı olarak?

Mehmet Topuz: Hayır. Hiçbir partiden teklif gelmedi. Ak Parti ve diğer bir partilerin aday adayları çok değerli ve başarılı insanlar var. Vasat adaylar olsaydı belki o zaman aday olurdum. Adaylarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Akçakoca TSO başkanı olarak hiçbir siyasi görüşüm yok. Herkese eşit mesafedeyiz. Eğer bir siyasi bir partiden olduğunuz zaman diğer parti ister istemez size red veriyor. Hükümetimiz iktidarda, bunun hiç mi yaptığı doğru değil, yada muhalefetin getirdiği önerge hiç mi doğru değil. Yani anlatmak istediğim. Bir siyasi parti olduğu zaman muhalif olmak zorundasınız. Ancak biz hiçbir siyasi partiye bağlı olmadığımız için herkese eşit mesafedeyiz.

Biz şuan ATSO olarak çok memnunuz. Herkes ile ortak proje yapabiliyoruz.

Haber- Röpaortaj: SONER ŞEN

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tamer Çetinbaş 9 yıl önce

bakın,akçakocaya yapılması planlanan sanayi bolgesi ne kazandıracak,akçakoca kosmo bir yerleşim bolgesi istanbul ve ankara merkezli bir yerleşim bolgesi.akçakocamızı sanayileşme yönünde değil truzim ve kulturel olarak yapılan yatırımlarla ön plana çıkarmalıyız.sanayi yönunde düşünenler bence ceplerini nasıl dolduracaklarının peşindeler.bunlarda öne çıkan esnaflar oluyor.akçakoca truzmin ilk başladığı bir ilçedir.bunu unutmayalım ve bolgelsel olarak düşünmek de fayda olacaktır.bizim sahillerimiz kocaali ve karasu sahilleri turkiyenin hiç bir bolgesinde yoktur.buraları değerlendirmek gerekir.