Öne Çıkanlar Ali Uzun muhtar aday MHP polis BAŞKAN ALBAYRAK FIRÇALAYAMA BAŞLADI

Bu haber kez okundu.

MUHAFET PARTİLİ BELEDİYE ELİMİZİ KOLUMUZU BAĞLIYOR
 Akçakoca Postası; Sayın Çakır yaklaşık iki yıllık milletvekilliğinizde Akçakoca için neler yaptığınızı kısaca özetler misiniz? Hayati konularda Akçakoca’nın ufkunu açacak hangi çalışmayı yaptınız.

Osman Çakır;Göreve geldiğimiz süre içerisinde Akçakoca ilçemizin belli başlı sorunları mevcuttu. Bunlar; Akçakoca işletme Fakültesi inşaatı, Akçakoca Barajı inşaatı, Devlet hastanesinin durumu, Akçakoca Stadı, Akçakoca balıkçı barınağının durumu ve en önemlisi işsizlik istihdam sorunumuz vardı.

Bunları sırasıyla açıklayacak olursak;

İŞLETME FAKÜLTESİ İNŞAATI BAŞLADI

Akçakoca İşletme Fakültesi: Akçakoca İşletme fakültesi kurulmuş fakat bina yapımı gerçekleşmediği için eğitim sürecini hala düzce de devam ettirmektedir. İşletme fakültesi kurulmasıyla birlikte inşaatın gerçekleştirilmesi için bir dernek kurulmuş halktan bu husustan yardım toplanmaya çalışılmış fakat istenilen sonuç alınamamıştı. 2011 yılında inşaat yapım işi üniversite yönetimine devredildi. Düzce Üniversitesi mevcut ödenekleriyle bu yatırımı yapamayacaklarını bizlere bildirdi. Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz bey’e bu hususta görüşmelerimiz oldu. Sayın   Bakanımız İşletme Fakültesi inşaatı ihale edilebilmesi için gerekli ödeneği Üniversiteye aktardı. İhale sürecinde bir takım sıkıntılar oluştu. Projeler düzeltilerek 2013 Ocak ayında ihale edildi. Kik’e yapılan itirazlar Ağustos ayı içerisinde sonuçlandı ve İhaleyi alan firma ile sözleşme imzalandı ve yer teslimi yapılmış durumda. 7.590.000 tl bedelle ihale tamamlandı ve müteahhit firma işe başlamış durumda. İnşaatın biran önce bitirilmesi hususunda yapmamız gereken ne varsa yapmaya hazırız. Akçakoca İşletme Fakültemizin tamamlanmasıyla kış aylarında meydana gelen durağanlaşmayı aşmış olacağız. Akçakoca üniversite kenti  olma yolunda büyük bir yol kat etmiş olacak.

NAZMİ ÇİLOĞLU BÜYÜK İŞLER BAŞARDI

Akçakoca Sarıyayla barajı; 2006 veya 2007 yılından beri Akçakoca Sarıyayla Barajı işi Akçakoca kamuoyunun gündeminde. Göreve geldiğimiz günden itibaren Düzce merkezde Prefabrik okulların kalıcı binalara dönüştürülmesi önceliğimiz olmuştu. Akçakoca İlçemizde ise Sarıyayla Barajı yapım işini öncelik olarak belirlemiştik. Çok şükür  iki konuda da çözüme ulaştık.

Akçakoca ilçe merkezimizde yaz aylarında meydana gelen su sorununun çözümü için eski belediye Başkanımız Sayın Nazmi Çiloğlu’nun büyük çabası oldu. En çok eleştirildiği konu hakkında büyük işler başardı. Her haneye giden su hatlarını tüm şehirde başarılı bir şekilde değişimini sağladı ve üst kısımlarını örtmeyi başardı. Sarıyayla barajının yatırım programına alınması noktasında Başta Yaşar Yakış bey’e ve Nazmi bey’e tüm Akçakocalı hemşerilerim adına teşekkür ederim. Yatırım programında olmasına rağmen uzun yıllar ihale sürecine çıkmamıştı. Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlundan bu noktada görüşmelerimiz oldu. Kendisi bize En kısa zamanda ihalesinin yapılarak temelini beraber atacağımızı bildirmişlerdi. Geçtiğimiz haftalarda yaptığımız temel atma merasimi ile bizlere verdiği sözü yerine getirdiler.

Sarıyayla barajının yanında Altunçay köyünde bir gölet yapım işi vardı. Bu durumu da gündemimize aldık. Su kaynağının yeterli olup olmadığı ile ilgili ölçümler yapılıyor ve proje ihalesi sürecine girecek. 2015 yılında ise inşaatına başlanması planlanıyor. Bu her iki projenin tamamlanması ile Akçakoca ilçemizin uzun vadede su sıkıntısı kalmayacak. Bu projelerin hayata geçirilmesi noktasında Sayın bakanımızın, Dsi Genel müdürlüğünün ve  Dsi 5. Bölge müdürlüğünün çok büyük katkıları oldu.

                HASTANEDE DOKTOR AÇIĞIMIZ KALMADI

Akçakoca Devlet Hastanesi; Devlet hastanemizin personel sıkıntısı ve fiziki olarak bir takım sıkıntıları mevcuttu. Sayın müsteşarımız Prof. Dr. Nihat Tosun bey Akçakoca ilçemize geldiklerinde hastanemizi dolaştılar ve durumu hakkında incelemelerde bulundurlar. Kamu Hastaneleri kurumu müsteşarımızın şifai talimatları üzerine acil servisin düzenlenmesi, yoğun bakım ünitelerinin açılması, katı yakıttan doğal gaza geçilmesi, havalandırma sisteminin faal duruma getirilmesi ve bunlar gibi eksikliklerin giderilmesi işini yatırım programına aldı. Bu arada hastanemiz teslim alındığı günden bu yana havalandırma sistemi hiç çalışmamış. Havalandırma sistemi çalışmadığından da yoğun bakım ünitesi kurulamıyor. Bu gelişme üzerine kamu hastaneleri kurumu yetkilileri hastanemizde incelemelerde bulundurlar ve mevcut sağlık bakanlığı kriterlerine göre yapılacak revizyonlarla başarı sağlanamayacağı tespit edildi. Bu hususta daha önce yaptığım açıklamalarımla yeni bir hastane için söylemlerim olmuştu. Yetkililer yaptığı araştırmalar sonucunda hastane alt tarafına yapılacak 3 katlı bir yeni bina ile bu sıkıntının çözüleceğini belirttiler. Hastane başhekimimizi kaymakam beyle ziyaretimiz esnasında bu konu üzerine görüşmelerimiz oldu. Yapılması düşünülen ek bina ile bu sıkıntının giderilebileceği tarafımıza iletildi. Yapılacak yeni bina da acil servis, yoğun bakım ve ameliyathaneler yer alacak diğer bölümler ise eski binada faaliyetlerine devam edecek. Bu gelişmelerle hastanemizin fiziki sorununu çözmüş olacağız.

 Personelle alakalı olarak ise uzman doktor eksikliklerimiz tamamlandı. Alanında uzman doktorlarımız mevcut. Onlarında bizlerden istekleri var bunları da gerekli yerlere ilettik.. En kısa sürede endoskopi ve laparoskopi cihaz eksikliklerimizi de tamamlayacağız. Artık Akçakoca Devlet Hastanemizde kapalı ameliyatlarda gerçekleştirilecek. Bu arada halkımıza çok büyük görev düşüyor. Tüm doktorlarımıza sahip çıkmalıyız.

Akçakoca Stadı; Stadımızın zemin kaplaması ile ilgili sıkıntımızda giderilmiş durumda. Misafir tirübinleri de yapııyor. Akçakoca Spor sezon maçlarını kendi sahasında  oynayabilecek.

Akçakoca Balıkçı Barınağı; Balıkçı barınağımız hepimizin bildiği gibi sorun teşkil ediyor. Tam olarak görevini yerine getiremiyor. Bu hususta Akçakoca Ticaret ve Sanayi odası eski yönetimi döneminde bir proje hazırlanmış ve ulaştırma bakanlığına bu proje kapsamında mendirek inşaatının gerekli olduğu iletilmiş. Bugün bu projeye eski yönetim kurulu başkanı sahip çıkmasa da bugün gelinen gelişmeler bu şekilde başlıyor. Göreve geldikten sonra danışmanım bu konuda girişimde bulunmamız gerektiğini belirtti. Kendisi ulaştırama bakanlığı bölge müdürü ile görüşmelerde bulundu ve bu gelişmeler üzerine durumu alt yapı genel müdürümüze ilettik. Kendisi projeye sahip çıktı ve 2011 yılının kasım ayında fizibilite raporu hazırlanması ihalesi yapıldı. Yanlış hatırlamıyorsam geçtiğimiz şubat ayında da proje ihalesi yapıldı. Çed raporu ile alakalı ise Akçakoca Belediyemizin sunduğu dosya sonucunda Çed raporu gereklidir kararı verildi. Ramazan Bayramından önceki pazartesi günü çed ihalesi yapıldı ve çalışmalara başlandı. Eğer Çed olumlu sonuçlanır ise yatırım programına alınıp başlanması husussunda da gerekli çalışmalara devam edeceğiz.

OSB YEREL YÖNETİMİN MUHALEFETTEN OLMASI ELİMİZİ KOLUMUZU BAĞLIYOR

İşsizlik; İlçemizin yıllardır girişlerinde bulunan tabelalardaki nüfus rakamı değişmiyor. Dışarıya çok büyük göç veriyoruz. Bunun en büyük nedeni ise maalesef bölgemizde iş alanlarının bulunmaması. Bu hususta Düzce ilimiz teşvik bölgesinde olmasına rağmen İski havzası içinde olmasından ötürü bir çok alanda yatırım yapılamıyor. Bu sorunu Akçakoca olarak avantaja çevirmek için Akçakoca İhtisas Osb kurulması ile alakalı girişimlerimiz oldu. Yerel yönetimin muhalefette olması ise bizim elimizi kolumuzu bağlayan en büyük sorun. Osb ile ilgili başvuru dosyasını Kaymakamımız bu işe zaman ve emek harcayarak Osb başvuru dosyasını hazırladı ve Valiliğe teslim etti. Bilim ve Sanayi Bakanlığına Osb kurulması için başvuruda bulunduk. Eğer bunu başarabilirsek Akçakocanın en büyük sorununu çözmüş olacaz. Bu hususta çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda en büyük eksikliğimiz ise yerel yönetim. Bu durumu da milletimizin tercihi ve teveccühü ile 2014 yılında yapılacak yerel seçimlerle çözeceğimize inanıyoruz. Başvuru dosyamız bakanlıkta ve bu durumu yakından takip ediyoruz. OSB kurulması ile işsizlik sorununu çözeceğimizi düşünüyorum. Akçakoca büyük bir gelişme kat edecek.

Akçakoca Postası; Sarıyayla barajı temeli atıldı. Barajın Akçakoca’nın su sorununu çözeceği hepimizin malumu. Sayın Çakır bu barajın maliyeti Devlet Su İşlerinden mi yoksa belediyeden mi karşılanacak. Bu barajın bedelini kim ödeyecek.

BARAJ İNŞAATINDA BELEDİYENİN EKONOMİK FİZİKİ KATKISI YOK

Osman Çakır;Akçakoca Barajı yapımı tamamlandığında 2043 yılına kadar bölgemizin hem içme suyu hemde sanayi suyu ihtiyacını karşılayacak. Barajın 2013 yılında 3.000.000 tl ödeneği Bakanlık tarafından çıkartılmış, Dsi 5. Bölge tarafından ihale edilmiştir. Belediyenin her hangi bir ekonomik veya fiziki anlamda katkısı yoktur.

Akçakoca Postası; Sayın çakır Vekil seçildiğinizde ilçede CHP li bir belediye vardı. İlk hedefiniz partinizin tabirine göre Emanet verdiğiniz belediyeyi geri almak şeklinde değerlendirildi.  Emanetinizi geriye alabilecek misiniz bunun için çalışmalarınız ne boyutta.

Osman Çakır; Son beş yıl Akçakoca için kayıp yıllar olmuştur. Milletimiz bunun farkındadır. En son seçimde merkezde AKPARTİye 7650 oy vermiş olan halkımızın seçmenimizin gerekeni 2014 seçimlerinde yapacağına inancımız tamdır. Biz halkımıza hep güvendik.

Ben Akçakoca halkımızın bu seçimde doğru kararı vereceğini düşünüyorum. Ak parti olarak gerekli çalışmaları arkadaşlarımızla beraber yapıyoruz. Teşkilatımızla uyum içinde bu sürecin üstesinden geleceğimizi düşünüyorum.

Akçakoca Postası; Sayın Çakır Aday adaylığı ve Belediye başkan adaylığında kriterleriniz nelerdir. Size göre aday adayı olacak akabinde başkan adayı olacak kişide ne gibi özellikler olmalı.

Osman Çakır; Aday adaylığı veya belediye başkan adaylığında benim kriter belirleme gibi bir durumum olamaz. Ulusal basında ve yerel basında Ak Partinin aday belirleme kriterleri açık bir şekilde belirtilmiştir. Burada belirleyici unsur teşkilatlarımız ve genel merkezimizdir. Bize sorulduğunda aday adayları ile ilgili fikirlerimizi ortaya koyarız. Hiç kimseye sen aday adayı olma aday olamazsın deme lüksümüz yok. Ak Partiden aday adayı olma şekli bellidir. Seçilme hakkı bulunan herkes partimizden aday adayı olabilir. Akçakoca da partimizin oy oranına zarar vermeyecek, seçim sonunda teşkilatımızla beraber hareket edebilecek, geleceği düşünüp buna göre yatırımlarını planlayacak, bir dahaki dönem nasıl tekrar seçilirim değil de vatandaşa nasıl daha iyi hizmet ederim peşinde olan bir adayla milletimizden destek ve oy isteyeceğiz.

Daha önce de açıkladığım gibi herkes partimizden aday adayı olabilir. Aday adayı olan kişi ile ilgili bir sınırlama yok.  Fakat ben aday olamazsam geçer karşıda çalışırım söylemini kullanan kişi veya kişilerin AKPARTİ de yer ve karşılık bulması mümkün değildir, ahlaki de değildir.

Akçakoca Postası; Sayın Çakır malumunuz üzere 2/B de arazilerin değerlerini tespitinde ciddi rakamlar oluşmuş. İki sınır arasında 10.000 lira fark var. Sapanca gölünün yanında 2/b arazisi 15.000 lira iken Çayağzı bu rakam 20 bin lira seviyelerinde. Burda bir haksızlık yokmu,varsa bunun giderilmesi için ne gibi bir çalışma içindensiniz.

2/B DE YAPILAN FİYATLANDIRMAYLA İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

Osman Çakır;2/B sorununu çözümü noktasında hükümet olarak elimizi taşın altına koyduk. Vatandaşımızın sorunun çözümü noktasında gerekli çalışmaları başlattık. Sizin de belirttiğiniz üzere Akçakoca da birbirine sınır köylerimiz arasında fiyat farklılıkları ortaya çıktı. Vatandaşımız yasaya karşı değil fakat uygulamada ortaya çıkan bu farklılıklar nedeniyle tepkili. 2010 yılında 2/B dosyaları hazırlananlar 2 veya 3 yıldır doğrudan desteklemelerini aldı. Ödeyecekleri paranın yarısından fazlasını geri almış durumda. 2013 yılında yapılan çalışmalarla 2010 yılında yapılan çalışmalar arasında büyük fiyat farkı bulunuyor.2010 yılında çalışma tamamlanmış olsa bile bu kişiler paralarını ödemedi. İki köy arasında aynı mevkide bulunan iki fındık bahçesi arasındaki fiyat farkı en büyük sorunumuz. Ortaya çıkan bu fiyat farklılıklarının çözüme kavuşturulması için yetkili mercilere sorunu ilettik. Geçtiğimiz hafta başta bu konu olmak üzere Ankara da temaslarda bulunduk. Gelişmeler nasıl olacak nasıl çözüme kavuşturulacak birlikte bakacağız. Konuyu yakından takip ediyoruz.

Akçakoca Postası; Bu yıl fındıkta ciddi bir rokelte düşüşü var. Tarım kredi kooperatifine borçları olan bir kısım çiftçinin borçları bir yıl ertelendi. Bu kapsama Akçakoca’nın Alınmadığını biliyoruz. Sayın Çakır bir fındıkçı olarak bu şartlarda fındık üreticisinin halini iyileştirecek bir çabanız çalışmanız varmı.

TARIM KREDİ BORÇ ERTELEME DE AKÇAKOCA KAPSAM DIŞINDA

Osman Çakır; Öncelikli olarak rekolte düşüşünden dolayı tarım kredi kooperatifine olan borçların ertelenmesi söz konusu değil. Afet kapsamında zararı olan çiftçilerin borçlarının 1 yıl süre ile ertelenmesi ile ilgili bir çalışma yapıldı. Akçakoca da afet kapsamında bulunun birkaç çiftçimiz, afet meydana geldiğinde tespit yaptıranlar bu durumdan faydalanacak.

Bu sene meydana gelen rekolte düşüşünden ötürü kesinleşmiş bir çalışma şu an itibari ile yok. Bu durumla ilgili ziraat bankası kanalıyla çiftçimizi ekonomik yönden destek vermek amacıyla kredi olanakları mevcut.

Akcakoca Postası: Sayın Çakır mahalli basında Akçakoca Barınak ile ilgili haberler malumunuz. Bugünlerde ise proje aşamasında olan mendirek ihalesi var. Peki siz Barınak konusunda bu projenin İlçeye ne gibi katkı yapacağını düşünmektesiniz. Barınakla ilgili düşünce proje ve gerçekleşen çalışmalarınız nedir.

MENDİREK YAPILMASI HALİNDE ÇUHALLI PLAJI YOK OLMAZ

Osman Çakır;Mevcut balıkçı barınağımızın yapım yeri kıyılarımıza vermiş olduğu tahribat bunlar her kesimden insan tarafından bilinmekte ve kabul edilmektedir. Hepimiz diyebiliriz ki balıkçı barınağı Akçakocamızın en güzel sahil şeridine zarar vermiş ve kıyılarımızı yok etmiştir. 1970 li yıllarda başlayan barınak için yer seçimi yanlıştır, barınak yanlış yapılmıştır. Bu söylemi herkes kabul edebilir. 

Bugün yapılmak istenen çalışmayla, mevcut balıkçı barınağın yapımından kaynaklanan sorunun çözümü ile birlikte turizme katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Ulaştırma bakanlığı alt yapı yatırımları genel müdürlüğünün yaptığı ilave mendirek dalga transformasyonu sayısal benzeşim model raporunda; ilave mendireğin batı veya doğu sahilinde deniz hareketinden dolayı kıyı erozyonu oluşumu beklenmediği tespit edilmiştir. Yani bakanlığın yaptığı çalışmaya göre mevcut mendireğin verdiği zarardan başka bir zarar beklenmediği belirtilmiştir. Gelişmeler bu şekilde açık bir şekilde belirtilmişken insanlara Akçakoca sahillerinin eski fotoğraflarını dağıtarak Akçakoca sahillerini tamamen yok edecek söylemi, özellikle çuhalı sahillerimizde yok edecek söyleminin gerçekle alakası yoktur. Şunu diyebiliriz yapımı esnasında malzemenin taşınmasından dolayı sıkıntılar ortaya çıkacak mıdır? Yapımı nasıl gerçekleşecek? Bunun gibi endişelerimiz hepimizin var. Bu duruma da çözüm bulunmaya çalışılıyor.

ÇED OLUMSUZ ÇIKARSA PROJE İÇİN ISRAR ETMEYİZ

Yapımı gerçekleştiği takdirde Akçakoca ekonomisine büyük katkıları olacağı yapılan çalışmalarla tespit edilmiş durumda. En büyük katkısı turizm alanında olacaktır. Yani yıllardır turizme büyük katkılar sağladık söylemlerini biz gerçeğe dönüştürme çabasındayız.

Bu konuyu kamuoyuna ilk açıkladığımız zamanda belirttiğimiz gibi çed raporu sonucunda olumsuz bir karar alınırsa biz bu proje için ısrar etmeyiz.

 Akçakoca Postası; Akçakocalı seçmenlerinize ve size umut bağlayan Akçakocalılara sizin bir mesajınız varmı. 

GERİ DÖNÜŞÜMÜ OLMAYAN TERMİNALE PARALAR BAĞLANMIŞ

Osman Çakır ;Röportajımızda özellikle gerçekleşen gelişmeleri anlatmaya çalıştık. Kim ne derse desin kim ne yaparsa yapsın Akçakoca’nın önü açıktır. Biz bu durumu en etkili şekilde avantaja çevirme çabası içindeyiz. 11 yıldır iktidarda bulunan iktidar partisinin milletvekili olarak yerel yönetim ile uyum içinde hep beraber Akçakoca’nın gelişimi için çalışmak istiyoruz. 2014 yılı seçimleri yerel anlamda bizler için son derece önemli yere sahip. Kredi olanaklarını sonuna kadar kullanmış, Terminal projesi de dahil geri dönüşü olmayan projelere paralar bağlanmış bir belediyeyi teslim alacaz. Seçilecek olan başkanımızın bu durumdan dolayı işi gerçekten son derece zor. İktidar partisi olarak bu sorunların rahatlıkla üstesinden gelebileceğimizi düşünüyorum.

Bu memleket hepimizin ve herkes şüphesiz memleketinin gelişmesi için çaba sarf ediyor. Ben bu durumu dikkate alarak seçmenimizin memleketinin gelişimi için oy kullanması gerektiğini düşünüyorum. Röportajınız için teşekkür ederim çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali Uzun 9 yıl önce

çok güzel bir röportaj olmuş .tüm konular özetlenmiş.tesekkur ederiz sayın vekilimize ve Akcakoca postasına.