Öne Çıkanlar Ali Uzun muhtar aday MHP polis aday

Bu haber kez okundu.

NASIL BİR AKÇAKOCA İSTİYOR
Haber Röportaj:Soner Şen

Nasıl Bir Akçakoca İstiyor.

Akçakoca Postası; Sayın Albayrak gelişen dünyada sizce belediyecilik anlayışı nerde başlayıp nerde bitiyor.

Fikret Albayrak: Günümüz dünyasında kentleşme, sadece bina ve altyapının yapılması anlamını taşımıyor. Kentleşme bunlarla birlikte daha çok insanın merkeze alındığı ve insanların hizmet aldığı donanımların bütününü içermektedir. Ve bu da doğanın yıpratılmaması, tahrip edilmemesi şartıyla gelişmenin sağlanmasıdır.

Peki bunlar nasıl olacak? Hem doğa korunacak, hem gelişme sağlanacak ve hem de insan merkezli bir yapılaşma ve altyapı olacak. Bunları cevapları insanoğlu gelişen teknolojiyle birlikte vermiştir, vermektedir. Akçakoca örneğinde de bu cevaplar vardır, bu stratejik çizgi belirgindir.

Akçakoca Postası; Dört Yıllık çalışmalarınızda Akçakoca nın geldiği nokta neresidir.

 Fikret Albayrak; Akçakoca bir turizm kentidir. 1950 yıllarından beri Akçakoca turizm ile bütünleşmiştir. Bugün yaptıklarımız da aynı zamanda turizme hizmet etmektedir. Sky Tower Oteli, sahil bandı, park düzenlemeleri, plajların iyileştirilmesi hep bu yönde atılmış adımlardır. Kısa süre içinde görülecektir ki Akçakoca’da yeni işletmeler ve yeni iş sahaları açılacak, gelen turist sayısında artış görülecek ve turizm gelir artacaktır. Ekonomik ve kültürel gelişmenin bir ayağı olan turizm, kendini Akçakoca ve civarında hissettirmeye başlamış giderek daha fazla hissettirecektir.

Akçakoca Postası: Sayın Albayrak Hem Turizm kenti olma hedefi var son günlerde Organize Sanayi hedefi oluştu. Peki Bu tezat nasıl izah edilir. Sanayimi Turizimmi hangisi..

Fikret Albayrak: İstihdamın artması, işsizliğin azaltılması için kentimize getirilen firmaların yanı sıra Organize Sanayi Bölgesinin ( OSB ) kurulması için değişik girişimlerde bulunmaktayız. Turizm ile OSB’yi çatışan değil, sağlıklı bir kent oluşumunda birbirini tamamlayan iki unsur olarak görmekteyiz. Dağınık bir fabrikalaşma, sanayileşme hem doğaya, hem turizme ve hem de insanlara zarar verir. Denetimsiz sanayi çevreyi bozar, tüm canlılar için yaşanmaz bir hale getirir. Bu nedenle her türlü denetimin yapılan ihtisas OSB’nin kurulması yaşam alanlarımızın daha temiz kalmasına neden olacaktır. Aynı zamanda gençlerimize ve kadınlarımıza yeni iş sahaları açılmış olacak ekonomik gelişmenin yanı sıra sosyal gelişme de sağlanmış olacaktır. Denetim altına alınan sanayi aynı zamanda turizmle birlikte kentimize yeni değerler katacaktır.

Akçakoca Postası; Sayın Albayrak Parlayan Kent sloganınıza Akçakoca ya turizm ve gelişme adına ne gibi somut adımlar eklediniz.

Fikret Albayrak: Dünya artık küçülüyor. Yeni teknoloji bunu sağlıyor. Biz de buna ayak uydurmak zorundayız. Gelişen teknolojinin insanlığa ve doğaya olan olumlu katkılarını kentimizde de görmek istiyoruz. Bu nedenle teknolojinin kullanıldığı, doğanın bozulmadan gelişimin sağlandığı, yerel kültürlerin ortaya çıkarılarak birlikte yaşandığı, organik ürünlerin tüketildiği bir yapı Cittaslow-Sakin Şehir konseptini Akçakoca’da uygulamak için adımlar attık. Belediyemiz bünyesinde 14 kişilik bir grup kurduk. Buna 3 kişilik meclis üyemizi ve Kaymakamlık birimlerinden, Kent Konseyimizden ve Muhtarlarımızdan ilgili kişileri katarak çalışmalara başlıyoruz. Sakin Şehir’le uluslar arası Cittaslow Birliğine katılacak ve bu şekliyle de kentimize yeni ufuklar açacağız. Kentimiz daha yaşanabilir bir kent, marka bir kent olacaktır.

Akçakoca Postası: Akçakoca nın Turizm ticaret ve sos yo kültürel anlamda bakıldığında Belediye olarak hayata geçirdiğiniz elle tutulur gözle görülür ne gibi değişimler oldu.Bunlar nelerdir.

Fikret Albayrak: Akçakoca uluslar arası arenaya girmiştir. Akçakoca ilk önce Arpaçay ile kardeş şehir olmuş, karşılıklı kültürel alışverişe başlamış, insani ilişkilerini, kardeşlik ilişkilerini geliştirmeye başlamıştır. Akçakoca aynı zamanda İtalya’nın Bagheria kentiyle de kardeş şehir olmakla uluslar arası bir özellik kazanmıştır. Kardeş şehirle karşılıklı deneyim alışverişinde bulunmaya başlamış, ortak projeleri hayata geçirmenin adımlarını atmıştır. Gelişmenin kültürel ve ekonomik anlamdaki getirilerini çok yakın bir zamanda birlikte göreceğiz. AB projelerinin kentimizde kardeş şehirle birlikte uygulanması, kentimize önemli artı değerler katacaktır.

Görüldüğü gibi Akçakoca, gerçekten geleceğin parlayan kenti olma yolunda hızla adımlar atmaktadır. Turizmiyle, ticaretiyle, sanayisiyle, tarımıyla, uluslar arası ilişkileriyle gelişen ve parlayan bir kent olma yolunda hızla ilerliyor Akçakoca.

Sağlıklı bir kent, yaşanabilir bir kent doğayla barışık, insanlarıyla barışık, kültürel mozaiğin örüldüğü ve uluslararası etkinliklerin içinde olan bir kenttir. Akçakoca da böyle bir kent olmaktadır, olacaktır. İşte istediğimiz, arzuladığımız kent modeli budur. Akçakoca kısa sürede böyle bir kent olacaktır.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet 10 yıl önce

önce şehiriçi yolları bir yapın.arabanın anası ağladı bozuk yollarda

Avatar
bir bilen 10 yıl önce

sakin şehir mi ?sayın başkan ya belediye binasından hiç çıkmıyorsunuz, ya da göremiyor ve duyamıyorsunuz.akçakoca'da bir keşmekeş hakim,bayramda bunu göremediniz herhalde,zabıtanız bize pek çalışmıyormuş gibi geliyor,kusura bakmayın sayın başkan lağım kokusunu çözmeden istediğiniz kadar çabalayın sözleriniz havada kalıyor ( cittasmell) kokulu şehir olduk,misafirlerimize rezil oluyoruz,zabıtalaraınız çalışmıyor galiba dedik ya şu plajlara bir bakarsanız kendi gözünüzle düzenlemeleriniz ne alemde görürsünüz,tavsiyemdir şikayet ve dilek kutuları koyunuz ve doğrudan siz okuyunuz,ara sokaklar sayın başkan felaket durumda,kaldırım taşlarındaki çöküntüler rahatsız edici,şu limanın sorumluluğu kimde olursa olsun liman içinin durumu içler acısı,bir kere lunapark çok yanlış bir karar olmuş, çok şey var yazacak ama buraya sığdıramam....allah yardımcınız olsun diyorum iyi niyetli olabilirsiniz ama ekibiniz kalifiye değil,iyi bir pr yapamıyorlar,stres noktalarını görüp tedbir alamıyorsunuz.

Avatar
isimsiz 10 yıl önce

bizde suların kesilmemesini istiyoruz parlayan kent akçakocada su hergün kesiliyor lütfennn

Avatar
fggg 10 yıl önce

nasıl akçakoca istiyoruz biliyormusunuz önce şu susuzluğa çare bulun sanki 1500lü yıllarda yaşıyoruz taşıma suyla iş görüyoruz hep aynı bölgelerde kesiyorsunuz suyu bizim canımız yokmu biz akçakoca vatandaşı değilmiyiz...

Avatar
yorumlar 10 yıl önce

yorumlar bölümünü haberin hemen altına koyarsanız okunma sayısı artacaktır

Avatar
Ertan 10 yıl önce

sn başkanım,
su kesintilerinden hiç bahsetmediği gibi gazete olarak sizlerde sormamışsınız,
parlayan kent susuz olmuyor başkanım,
kesinti için bilgi almaya çalışıyoruz telefonlara bakan yok,
reklam sms gibi su kesintilerinide sms ile bildirsenizde önelem alsak
ayrıa mevki olarak yüksekte kaldığımız için depoda az olan su aşağı mevkilere gidiyor diye söyleniyor, madem öyle aşağı tarafı suyunu ara sıra kesinde bizde sudan faydalanalım
veya vana yarı yaparak belki hacıyusuflar mahallesinede su gelir
1000 tonluk depo yapılırken reklamınız yukarı mah. esentepe ve hacıyusuflarda su kesintisine son deniliyordu gerçekten sadece reklammış....